Kasabın bıçağını yalayan inekler gibi

FETÖ’nün bürokrasiye yerleştirdiği 200 bine yakın adamı tasfiye edildi. ABD’de, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik kızgınlığın, öfkenin altındaki temel sebep bu.

Çünkü bunlar tek merkezden; Pensilvanya’dan emir alan ajanlardı aynı zamanda. İstedikleri anda kaos çıkarabilecek, işleri durdurabilecek güce ulaşmışlardı. 15 Temmuz bozgunu yıkım oldu onlara.
Derin ABD’nin hedefinde, mevcut iktidarı devirme fikri bir strateji olarak hiç değişmediği için majör güç olarak FETÖ seçeneğinin büyük oranda ortadan kalkması onlar açısından ciddi bir handikaba dönüşmüş durumda. Elde kalan tek malzeme TSK içinde ve renklenerek iyice yeraltına sinmiş olan FETÖ’cüler. Onlar da ankesörlü telefon soruşturmasında ortaya çıkan binlercesi gibi her an deşifre edilip tutuklanma korkusuyla yaşamaktalar.
Türkiye’ye yönelik olarak masaya yatırılan birkaç alternatif var ama tadı damaklarında kaldığı için Gezi benzeri seçeneği de hep yedekte bulunduruyorlar. Bir bakın dünyaya. Bolivya’dan Irak’a, Fransa’dan İran’a, Venezuela’dan İspanya’ya kadar her yer kolayca karıştırılıyor.
Sebep ararsan çok. Tonla var. Ama o ülkelerden farkımız şu. Tüm numaralarını biliyoruz. Hani o malum deyimle, bir tek kulağımızın arkası kaldı.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Yerel hükûmet”in başkanı koli keserken Fetullah son talimatını verdi 07 Nisan 2020 | 6.073 Okunma Virüsten ölen ve ölecek İstanbullunun sorumlusu sensin!.. 04 Nisan 2020 | 7.301 Okunma Otel mi yiyelim, uçak ve otomobil mi yoksa buzdolabı mı? 02 Nisan 2020 | 5.082 Okunma Kara Kutu’nun İBB’deki çömezinden beklenen hareket 31 Mart 2020 | 4.050 Okunma BND takipte, MİT de takip ediyor mu? 31 Mart 2020 | 2.689 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar