İsveç’e “Evet” demek zor, Masa’nın adayına daha da zor…

Tv100 Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (06.12.2022)''İsveç’e “Evet” demek zor, Masa’nın adayına daha da zor…'' başlıklı yazısı.

Geçen hafta İsveç’ten Türkiye’ye gönderilen PKK’lı terörist Mahmut Tat, PKK/KCK kapsamında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası almıştı. Cezayı Yargıtay onamıştı ama tutuksuz yargılandığı için yurt dışına firar etmişti. İsveç, 2015 yılında iltica talebinde bulunan teröristin bu başvurusunu reddetmişti.

Bu iadeyle bir “pembe tablo” ortaya çıktı. İsveç ne güzel iade ediyordu artık. Acaba Türkiye yakında İsveç’in NATO’ya girişine “Evet” diyebilir miydi?

Önceki gün Sayın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile konuştum. İsveç’in bu iadesi ile birlikte “Süreç olumlu istikamette ve Türkiye’nin EVET diyebileceği bir noktaya mı evriliyor?” diye sordum.

Bakan Bozdağ “Tabii olumlu bir adım ama iade edilen terörist bizim onlardan talep ettiğimiz 33 teröristin arasında yoktu. Kendileri iltica talebini reddetmişler ve geri gönderdiler” dedi. Sayın Bakan’ın verdiği bilgiye göre, bu terörist cezasının 4’te 3’ünü yatacak, yani 4 yıl 6 ay kadar. Yurt dışına firar etmesi nedeniyle bir ceza eklemesi yok. Yasalara göre firar cezası cezaevinden kaçma söz konusu olduğunda ekleniyor. Ama yurt dışına kaçma ya da yurt içinde hakkında mahkûmiyet kararı olduğu halde teslim olmama gibi konularda hükümlü hakkında ayrı bir dava daha açılabiliyor.


Bakan Bekir Bozdağ ilişkilerin olumlu seyretmesi için Türkiye’nin üç şartı olduğunu ve bunun taraflarca imza altına alındığını hatırlattı.

1-Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan talep ettiği terörist sayısı 33. İsveç’ten 10'u FETÖ, 11'i PKK mensubu 21 kişinin iadesi istendi. Her iki ülke NATO üyelikleri söz konusu olana kadar bu taleplerin hiçbirine olumlu yanıt vermemişti. Zaten teröristlerden 19’unun iade talebini doğrudan reddettiler. Beş terörist ile ilgili talebi ise çeşitli gerekçelerle cevapsız bıraktılar. Finlandiya'da iki, İsveç'te yedi olmak üzere iki ülkedeki dokuz iade dosyasıyla ilgili süreç devam ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğu Perinçek ve Ethem Sancak’ın çarpıcı projesi 06 Şubat 2023 | 2.879 Okunma Altılı Masa’nın tepesindeki Dronların modeli; itaat et, rahat et… 04 Şubat 2023 | 160 Okunma Altılı Masa’nın tepesindeki Dronların modeli; itaat et, rahat et… 04 Şubat 2023 | 2.197 Okunma Abla-Kardeş Türkiye’nin üzerine toprak dökecekler 02 Şubat 2023 | 6.291 Okunma Cumhur İttifakı’nda genişleme sinyalleri 31 Ocak 2023 | 6.091 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar