İsrail Azerbaycan’a neden yardım etti? Türkiye ne yaptı?

Zaferin kazanılmasında kuşkusuz İsrail ‘drone’ları da rol oynamıştır ama İlham Aliyev’in sözleri zaferi Türk SİHA’larının getirdiğini ortaya koyuyor. Dış basında zaferin arkasındaki tek güç olarak Türkiye’nin gösterilmesi de bu anlamda tesadüf değil.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, France 24 Kanalının muhabirinin “Kaç SİHA’nız var?” sorusuna kahkaha atarak “Bu bir sır ama yeterince var” diye cevap vermiş ve eklemişti:

SİHA’lar oldukça gelişmiş ve modern cihazlar. Onlarla Ermenistan güçlerine ait 1 milyar dolarlık askerî teçhizatı imha ettik.”

Son zamanlarda CHP çevrelerinde “Zafer İsrail İHA’larıyla kazanıldı, Türkiye yalnızca askerî destek verdi” propagandası yayıldığı için bu konuşmayı hatırlattım.

Ama şu doğru.

Azerbaycan, İsrail’den, yıllardır Heron ve benzeri insansız hava araçlarıyla çeşitli elektronik sistemleri ithal ediyordu. Son birkaç yıldır da Türkiye’den, yani Baykar’dan insansız hava araçları satın aldı.

Bu köşe yazısını aşağıdaki linke tıklayarak sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her gün 1000’den fazla Afgan göçmenin sınırdan geçmesi engelleniyor 31 Temmuz 2021 | 838 Okunma Afganistan izlenimleri ve Hükûmetin Afgan göçüne karşı alması gereken tutum 29 Temmuz 2021 | 987 Okunma BDDK’ya çağrı; Türkiye tek bir derecelendirme kuruluşuyla itibar kaybetmemeli 27 Temmuz 2021 | 281 Okunma Kuvayımilliye İmamı Kemal Kılıçdaroğlu 27 Temmuz 2021 | 1.327 Okunma Fon destekli medya fahişeliği ve borusunu öttüren ABD 24 Temmuz 2021 | 4.231 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar