İsrail Azerbaycan’a neden yardım etti? Türkiye ne yaptı?

Zaferin kazanılmasında kuşkusuz İsrail ‘drone’ları da rol oynamıştır ama İlham Aliyev’in sözleri zaferi Türk SİHA’larının getirdiğini ortaya koyuyor. Dış basında zaferin arkasındaki tek güç olarak Türkiye’nin gösterilmesi de bu anlamda tesadüf değil.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, France 24 Kanalının muhabirinin “Kaç SİHA’nız var?” sorusuna kahkaha atarak “Bu bir sır ama yeterince var” diye cevap vermiş ve eklemişti:

SİHA’lar oldukça gelişmiş ve modern cihazlar. Onlarla Ermenistan güçlerine ait 1 milyar dolarlık askerî teçhizatı imha ettik.”

Son zamanlarda CHP çevrelerinde “Zafer İsrail İHA’larıyla kazanıldı, Türkiye yalnızca askerî destek verdi” propagandası yayıldığı için bu konuşmayı hatırlattım.

Ama şu doğru.

Azerbaycan, İsrail’den, yıllardır Heron ve benzeri insansız hava araçlarıyla çeşitli elektronik sistemleri ithal ediyordu. Son birkaç yıldır da Türkiye’den, yani Baykar’dan insansız hava araçları satın aldı.

Bu köşe yazısını aşağıdaki linke tıklayarak sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hintli dokumacıların parmaklarını kesen emperyalizm CHP’nin de sahibidir 01 Aralık 2020 | 4.246 Okunma Kılıçdaroğlu kendisine “Çakıcı’ya sataş” diyenlerin tehlikeli niyetini biliyor mudur? 28 Kasım 2020 | 5.045 Okunma FETÖ metaforları ve Âdem Peygamber’den gelmenin “avantajları” 26 Kasım 2020 | 3.355 Okunma Demirtaş’a “siyasetçi” demek ahlaksızlık değilse bile ahmaklıktır 24 Kasım 2020 | 3.226 Okunma FETÖ’cüleri sosyal medyada tespit etme kriterleri 24 Kasım 2020 | 1.196 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar