İhanetin ilk evresi hırsızlıktı

Olay Brezilya’da geçiyor ama sonuçta Kıbrıs’a kadar uzanıyor.İstanbul Ticaret Odası (İTO) Oteller Komitesi ve meclis üyesi Aydın Karacabay’ın bir anısı. Bana da aktaran yakın dostum Mahmut Özden...

Çeşitli etkinlik ve temaslar için gittikleri Sao Paulo’da konsolosumuzu da ziyaret ediyorlar. Ama tam kapıdan girerlerken bina önünde uzayan kuyruğu görüyorlar. Onlarca Brezilyalı, ellerinde bir takım evraklarla sıralarını beklemekte. Karacabay konsolosla hoş beşten sonra bina önündeki kuyruğun sebebini soruyor.
Konsolos “İsim onayı için geliyorlar” diye yanıtlıyor.
Nasıl yani? Açıklıyor Konsolos:
Milyonlarca Brezilyalı ülke televizyonlarında yayınlanan Türk dizilerini öyle tutkuyla izliyor ki bazıları yeni doğacak bebeklerine dizilerde görüp hayran kaldıkları kahramanların isimlerini takmak istiyorlar. Ancak Brezilya nüfus idaresi bu yabancı adların bir “insan ismi” olduğundan emin olmak için Türk elçiliklerinden belge istiyor. Brezilya vatandaşları da misal “Doğacak çocuğuma (Gülperi, Onur, Kıvanç, Tuba, Süreyya, İpek, Miran vb.) adını takmak istiyorum. Bu bir insan adı mıdır?” yazan bir dilekçeyle başvuruyor, konsolosluk yetkilileri de bunu onaylayarak kaşe basıp veriyor.
Kapadokya’ya Japon turistlerin akın etmesinin sebebi orada yıllarca yayınlanan Asmalı Konak dizisi. Ezel adlı dizi 50 ülkede yayınlandı. O 50 ülkenin tamamına da mobilya satıldı. Dizilerde görülen yalılar, şehirler turizmin ilgi alanı.
Örnekler çok fazla. Bu etki öylesine yüksek ki ABD ve küresel Batı’nın Türkiye’ye yönelik oluşturmaya çalıştığı çarpık algı yeterince karşılık bulamıyor. Kızgınlar.
Bu yüzden Amerika’nın baskısıyla Mısır, Suudi Arabistan ve BAE gibi peyk ülkeler Türk dizilerini yasakladı. Oradakiler uydudan izliyorlar. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hallowen Kabağı böyle patlatılacak 18 Mayıs 2019 | 1.979 Okunma İhanetin ilk evresi hırsızlıktı 16 Mayıs 2019 | 2.601 Okunma Banka soyanları anarak hırsızlığı kutsadılar 14 Mayıs 2019 | 2.759 Okunma Ayı ile avcı hikâyesinin CHP-FETÖ ilişkisindeki yeri 11 Mayıs 2019 | 3.154 Okunma Akşener ve Kılıçdaroğlu neden su kaynattı? 09 Mayıs 2019 | 3.330 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar