İhanetin ilk evresi hırsızlıktı

Olay Brezilya’da geçiyor ama sonuçta Kıbrıs’a kadar uzanıyor.İstanbul Ticaret Odası (İTO) Oteller Komitesi ve meclis üyesi Aydın Karacabay’ın bir anısı. Bana da aktaran yakın dostum Mahmut Özden...

Çeşitli etkinlik ve temaslar için gittikleri Sao Paulo’da konsolosumuzu da ziyaret ediyorlar. Ama tam kapıdan girerlerken bina önünde uzayan kuyruğu görüyorlar. Onlarca Brezilyalı, ellerinde bir takım evraklarla sıralarını beklemekte. Karacabay konsolosla hoş beşten sonra bina önündeki kuyruğun sebebini soruyor.
Konsolos “İsim onayı için geliyorlar” diye yanıtlıyor.
Nasıl yani? Açıklıyor Konsolos:
Milyonlarca Brezilyalı ülke televizyonlarında yayınlanan Türk dizilerini öyle tutkuyla izliyor ki bazıları yeni doğacak bebeklerine dizilerde görüp hayran kaldıkları kahramanların isimlerini takmak istiyorlar. Ancak Brezilya nüfus idaresi bu yabancı adların bir “insan ismi” olduğundan emin olmak için Türk elçiliklerinden belge istiyor. Brezilya vatandaşları da misal “Doğacak çocuğuma (Gülperi, Onur, Kıvanç, Tuba, Süreyya, İpek, Miran vb.) adını takmak istiyorum. Bu bir insan adı mıdır?” yazan bir dilekçeyle başvuruyor, konsolosluk yetkilileri de bunu onaylayarak kaşe basıp veriyor.
Kapadokya’ya Japon turistlerin akın etmesinin sebebi orada yıllarca yayınlanan Asmalı Konak dizisi. Ezel adlı dizi 50 ülkede yayınlandı. O 50 ülkenin tamamına da mobilya satıldı. Dizilerde görülen yalılar, şehirler turizmin ilgi alanı.
Örnekler çok fazla. Bu etki öylesine yüksek ki ABD ve küresel Batı’nın Türkiye’ye yönelik oluşturmaya çalıştığı çarpık algı yeterince karşılık bulamıyor. Kızgınlar.
Bu yüzden Amerika’nın baskısıyla Mısır, Suudi Arabistan ve BAE gibi peyk ülkeler Türk dizilerini yasakladı. Oradakiler uydudan izliyorlar. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nush ile uslanmayanın... 12 Ekim 2019 | 3.028 Okunma Barış Pınarı, kirli ve onursuz ‘sol’a da tokat olacak 10 Ekim 2019 | 3.770 Okunma Fırat’ın doğusu öncesi petrol suikastına hazır mıyız? 08 Ekim 2019 | 5.346 Okunma İzin 24 Eylül 2019 | 457 Okunma Batıcılaşma paçozluğunun “komedyen”deki tezahürü 21 Eylül 2019 | 3.051 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar