Helalleşme: Affet bizi Roboski, ben de sizi katleden FETÖ’cüleri affedeceğim

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (06.08.2022)''Helalleşme: Affet bizi Roboski, ben de sizi katleden FETÖ’cüleri affedeceğim'' başlıklı yazısı.

Uludere adı geçtiğinde Ahmed Arif’in o unutulmaz şiirini hatırlarım hep.

Vurulmuşum, dağların kuytuluk bir boğazında

Vakitlerden bir sabah namazında

Yatarım

Kanlı, upuzun…

Vurulmuşum

Düşüm, gecelerden de kara

Bir hayra yoranım çıkmaz

Canım alırlar ecelsiz

Sığdıramam kitaplara

Şifre buyurmuş bir paşa

Vurulmuşum hiç sorgusuz, yargısız…

Böyle devam eder gider bu şahane ve insanı kalbinden vuran şiir. Tam 30 yıl yasaklı kalır.

Ortaya çıkış hikâyesi de yine Uludere gibi bir katliamdır. Hem de yargısız, sorgusuz.

79 yıl önce, CHP iktidarı yıllarında; 1943 yılının Temmuz ayında Van’ın Özalp ilçesinde 33 insan, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın emriyle kurşuna dizildi. Cumhuriyet tarihinde yapılan yargısız infazların en büyüklerinden biriydi bu. O “sır” yıllarca saklı kaldı. Ortaya çıkmasını ve Muğlalı’nın yargılanmasını sağlayan ise 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti’ydi.

Bu katliamın büyük acısı daha sonra kelimelerin büyük ustası, Şair Ahmed Arif’in “OTUZÜÇ KURŞUN” adlı uzun şiirinde dizelere döküldü. O şiir yıllarca elden ele dolaştı dilden dile yayıldı. Müzisyen Şarkıcı Fikret Kızılok TRT’nin 1969’da açtığı müzik yarışmasına o şiirden yukarıda birkaç dizesini paylaştığım VURULMUŞUM adlı bölümünü besteleyerek katıldı ve birincilik ödülünü aldı. Ama sonra şarkı 12 Mart 1971 darbesi sırasında şiirin bir paşanın emriyle katledilen 33 insanı anlattığını öğrenen paşalar tarafından yasaklandı. Ödül de iptal edildi.

 

MUĞLALI KATLİAMININ ARDINDAN ULUDERE KATLİAMI

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rekabet Kurumu’ndan bu kez 6 gübre fabrikasına kartelleşme cezası ve sürpriz firma 16 Ağustos 2022 | 6 Okunma Pensilvanya’yı ele geçiren ekibin seçim stratejisi İyi Parti operasyonlarıyla başladı 13 Ağustos 2022 | 4.108 Okunma Mehmet Ali Çelebi’nin çıldırttığı CHP’li yöneticiler ve geri tepmeli “Oyumu geri ver” söylemi 11 Ağustos 2022 | 3.301 Okunma CIA böyledir Aslı, üzgünüm ama Henri seni perdeleme için kullandı 09 Ağustos 2022 | 5.514 Okunma Helalleşme: Affet bizi Roboski, ben de sizi katleden FETÖ’cüleri affedeceğim 06 Ağustos 2022 | 1.758 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar