Gupse Özay, Kazdağları ve Bergama gerçeği

Kusura bakmayın, o alanda 13 bin 500 ağaç kesildiği savını inandırıcı bulamadım. Yerine 14 bin fidan dikildiyse o zaman böyle bir görüntü olmaması gerekirdi. Belli ki 100 bini aşkın kesilmiş Kanadalı altın madeni firması tarafından.

Üç gün önce binlerce kişi protesto için oradaydı. AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan maden izninin 2001 yılında çıktığını (AK Parti ortada yok), maden sahasının Kazdağılarına 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı mevkiinde olduğunu içeren çeşitli bilgileri paylaştı ama bu çok geç kalmış açıklamalar ortadaki gürültüye kurban gitti. AK Parti hükûmeti her zamanki gibi kriz yönetiminde gecikti. Kanada firması ise sırra kadem bastı. Sanki bu açıklamayı yapmak hükümetin boynunun borcuymuş gibi. Duyduğuma göre bir basın toplantısı yapacaklarmış. Yapmasalar da olur artık.

Ben yine de “Kazdağları hikâyesine” biraz temkinli yaklaşıyorum.

Çünkü Bergama’dan şerbetliyim. Bunu da bana sinema oyuncusu ve senarist Gupse Özay hatırlattı. Meğer “direnişçi” Bergama köylülerinin avukatı olan Senih Özay, onun babasıymış.

Gupse Özay İnstagram hesabında Kazdağılarındaki ağaç kesimine tepki göstererek, Bergama’yı ve babası Senih Özay’ın o köylülerin avukatı olarak neler yaptığını anlatıyor.

Hatırlamamak mümkün mü?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Emperyalizmin sosyalist maşaları; Barış Atay-Merdan Yanardağ örneklemiyle 24 Eylül 2020 | 1.798 Okunma Yeni CHP ve yeni muhalif medya tasarımında son durum 22 Eylül 2020 | 1.848 Okunma Kemal bey gidiyor anladık da yerine kim gelecek? 19 Eylül 2020 | 6.483 Okunma Bir FETÖ cinayeti sessizce, tereyağından kıl çeker gibi kapatıldı? 17 Eylül 2020 | 6.852 Okunma Doktor Zelenko’yu tanıyalım ve COVID-19’daki büyük oyunu görelim 15 Eylül 2020 | 9.994 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar