Gupse Özay, Kazdağları ve Bergama gerçeği

Kusura bakmayın, o alanda 13 bin 500 ağaç kesildiği savını inandırıcı bulamadım. Yerine 14 bin fidan dikildiyse o zaman böyle bir görüntü olmaması gerekirdi. Belli ki 100 bini aşkın kesilmiş Kanadalı altın madeni firması tarafından.

Üç gün önce binlerce kişi protesto için oradaydı. AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan maden izninin 2001 yılında çıktığını (AK Parti ortada yok), maden sahasının Kazdağılarına 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı mevkiinde olduğunu içeren çeşitli bilgileri paylaştı ama bu çok geç kalmış açıklamalar ortadaki gürültüye kurban gitti. AK Parti hükûmeti her zamanki gibi kriz yönetiminde gecikti. Kanada firması ise sırra kadem bastı. Sanki bu açıklamayı yapmak hükümetin boynunun borcuymuş gibi. Duyduğuma göre bir basın toplantısı yapacaklarmış. Yapmasalar da olur artık.

Ben yine de “Kazdağları hikâyesine” biraz temkinli yaklaşıyorum.

Çünkü Bergama’dan şerbetliyim. Bunu da bana sinema oyuncusu ve senarist Gupse Özay hatırlattı. Meğer “direnişçi” Bergama köylülerinin avukatı olan Senih Özay, onun babasıymış.

Gupse Özay İnstagram hesabında Kazdağılarındaki ağaç kesimine tepki göstererek, Bergama’yı ve babası Senih Özay’ın o köylülerin avukatı olarak neler yaptığını anlatıyor.

Hatırlamamak mümkün mü?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sistem ahlaksızlık üretiyor, cezalar yetersiz 20 Ağustos 2019 | 3.120 Okunma Mekânın sahibi geri geldi, bebeleri pistten alalım 17 Ağustos 2019 | 3.867 Okunma O bildiriyi CHP ve İP nasıl oldu da imzaladı? 15 Ağustos 2019 | 3.576 Okunma Elektrikli traktör 13 Ağustos 2019 | 2.973 Okunma Para veren altın bulsun 10 Ağustos 2019 | 2.571 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar