Gezi Davası ve akıldaki sorular; Tek sorumlu Kavala mı ve karar adil mi?

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur’un bugünkü (28.04.2022)''Gezi Davası ve akıldaki sorular; Tek sorumlu Kavala mı ve karar adil mi?’’ başlıklı yazısı.

Önce adını koyalım, sonra esasa geliriz.

Gezi Olayları, Türkiye’ye yönelik bir darbe girişimiydi.

Planlanmış, dizayn edilmiş, önceden provaları yapılmış, devlet kurumlarında yuvalanmış FETÖ’cülerin provoke etmesiyle AK Parti iktidarını ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ı devirmek için başlatılmış bir kalkışmaydı.

Mesele ağaç değildi, kalkışmanın düzenleyicilerinden Firari Mehmet Ali Alabora’nın dediği gibi...

ÜÇ SEBEBİ VARDI

1-Türkiye’nin, PKK kozunu ABD ve Batı’nın elinden alıp, çözüm süreciyle ülkenin terör belasından kurtarma girişiminde sona gelmesi.

2-Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki panelde eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez’e “One minute” çıkışı ve “Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” demesi.

3-Erdoğan’ın ABD’nin aparatı FETÖ’ye karşı mesafesini giderek artırması...

Türkiye ekonomisinin, borçluluk oranı hayli artmış olmasına rağmen, faizlerin ve enflasyonun çok düştüğü, kişi başına gelirin 13 bin dolara tırmandığı bir dönemde başlatıldı bu kalkışma.

Gezi vandalizminin ülkemizde yol açtığı tahribat, kiralık muhalefet çetesi için bulunmaz bir “nimet”ti. Çünkü Türkiye’ye 100 milyar dolar zarar ettirmiş, ekonomi bozulmaya başlamıştı.

ABD ve AB’nin ekonomik ve siyasi operasyonları, 15 Temmuz dâhil ondan sonra da hep devam etti.

Osman Kavala ile birlikte pek çok kişinin içinde yer aldığı Gezi Davası bu geçmiş konuşmadan ele alınamaz.

DAVADA SORGULANMASI GEREKEN HUSUSLAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Temeli Nazilerle atılan NATO’ya ne kadar güvenebiliriz? 30 Haziran 2022 | 2.111 Okunma Türk cezaevlerindeki Batılı askerlere yenileri eklenebilir 28 Haziran 2022 | 1.840 Okunma İzin... 21 Haziran 2022 | 614 Okunma Millî Eğitim’de sessiz bir devrim; Matematik ve Tabiat Okulları 16 Haziran 2022 | 4.139 Okunma Zelenskiy ya da Guaido’luğa özenenler! İşte böyle kullanıp satarlar! 14 Haziran 2022 | 2.372 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar