Fırat’ın doğusu öncesi petrol suikastına hazır mıyız?

Kimse farkına varmadı ama daha üç hafta önce, küçücük bir gelişmede bile nasıl sırtımızdan hançerlenebileceğimiz yeniden kanıtlandı.

Orta Doğu kaynıyor. Suudi Arabistan ile Amerika Birleşik Devletleri sık sık İran ile savaş oyunları hâlinde. Irak’ta ortalık karıştı. Suriye malum ve Fırat’ın doğusuna neredeyse girdik gireceğiz. ABD dün bir açıklama yaparak YPG kontrolündeki Tel Abyad ve Resulayn bölgelerinden çekildi. Kısaca YPG-PKK için yıkım olan bu açıklamayla birlikte “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözünün hayata geçmesi an meselesi.
Dünya diken üstünde. Savaş çanlarının çaldığı bu bölge, eğer petrol yataklarının neredeyse yüzde 60’ına sahip bir coğrafyada olmasaydı, sorun yoktu elbette.
Şimdi size 14 Eylül 2019 tarihinde Suudi Arabistan’daki Aramco petrol şirketinin rafinerilerinin İran yanlısı Husiler tarafından SİHA’larla bombalanmasının ardından Türkiye’de gözlerden kaçan bir olayı aktaracağım.
Aramco bu saldırı üzerine iki gün süreyle üretimi durdurdu ve küçük de olsa bir petrol sıkıntısı baş gösterdi. Tabii petrol fiyatları ile buna bağlı olarak döviz de fırladı.
Tam bu sırada Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)'ndan çok ilginç bir açıklama geldi. Okuyalım:
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Otel mi yiyelim, uçak ve otomobil mi yoksa buzdolabı mı? 02 Nisan 2020 | 4.331 Okunma Kara Kutu’nun İBB’deki çömezinden beklenen hareket 31 Mart 2020 | 4.009 Okunma BND takipte, MİT de takip ediyor mu? 31 Mart 2020 | 2.669 Okunma Enseyi karartmayalım, iyi haberin ucu göründü 31 Mart 2020 | 7.629 Okunma Dünyanın başındaki yeni bela; İnfodemi 28 Mart 2020 | 4.322 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar