Fırat’ın doğusu öncesi petrol suikastına hazır mıyız?

Kimse farkına varmadı ama daha üç hafta önce, küçücük bir gelişmede bile nasıl sırtımızdan hançerlenebileceğimiz yeniden kanıtlandı.

Orta Doğu kaynıyor. Suudi Arabistan ile Amerika Birleşik Devletleri sık sık İran ile savaş oyunları hâlinde. Irak’ta ortalık karıştı. Suriye malum ve Fırat’ın doğusuna neredeyse girdik gireceğiz. ABD dün bir açıklama yaparak YPG kontrolündeki Tel Abyad ve Resulayn bölgelerinden çekildi. Kısaca YPG-PKK için yıkım olan bu açıklamayla birlikte “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözünün hayata geçmesi an meselesi.
Dünya diken üstünde. Savaş çanlarının çaldığı bu bölge, eğer petrol yataklarının neredeyse yüzde 60’ına sahip bir coğrafyada olmasaydı, sorun yoktu elbette.
Şimdi size 14 Eylül 2019 tarihinde Suudi Arabistan’daki Aramco petrol şirketinin rafinerilerinin İran yanlısı Husiler tarafından SİHA’larla bombalanmasının ardından Türkiye’de gözlerden kaçan bir olayı aktaracağım.
Aramco bu saldırı üzerine iki gün süreyle üretimi durdurdu ve küçük de olsa bir petrol sıkıntısı baş gösterdi. Tabii petrol fiyatları ile buna bağlı olarak döviz de fırladı.
Tam bu sırada Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)'ndan çok ilginç bir açıklama geldi. Okuyalım:
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FETÖ’nün suikast yöntemi ve Altuğ Verdi cinayetinin öğrettikleri 15 Şubat 2020 | 4.177 Okunma FETÖ'nün "Yatak odası" ve olgunlaşan istikşafi ilişkiler 13 Şubat 2020 | 6.851 Okunma Ahmet Zeki Üçok: Davutoğlu maç bittikten sonra konuşan futbol yorumcuları gibi 13 Şubat 2020 | 2.309 Okunma Siyaset futbola girmesin; peki ya futbol siyasete giriyorsa 11 Şubat 2020 | 3.308 Okunma Uğur Dündar’ın geçmişine tutulan ayna ve o acayip mahkeme kararı 08 Şubat 2020 | 4.384 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar