FETÖ’cü hâkim ve savcı mağdurları için yeniden yargılanma şart

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ mağduru olarak bilinen Metro Holding’in Kurucu Başkanı Galip Öztürk’ün yeniden yargılanması gerektiğine hükmetmişti.

Aynı mağduriyette olup da yeniden yargılama hakkından yararlanan ikinci isim Balyoz Davası sanıklarından emekli Albay Ahmet Zeki Üçok oldu. Diğeri de Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım. 
Bu kararlar FETÖ’cü oldukları ortaya çıkan hâkim ve savcılar tarafından yargılanarak mağdur edilen binlerce kişi için de umut oldu. 
Şimdiki adıyla HSK’nın “Fetullahçı Terör Örgütü” tespitini yaparken kullandığı şu ifade önemli:
“Suç faili veya masum olduğuna bakılmaksızın birçok kişiyi yargı eliyle mağdur eden…”
Bizim bildiğimiz ve tahmin ettiğimiz, FETÖ’nün ünlü kişilere ve iş adamlarına kumpas kurup şantaj yaptığı yolunda. Bildiğimiz anlı şanlı iş adamlarının ve şirket patronlarının 17-25 Aralık sürecinde ve sonrasındaki tuhaf davranışlarını başka nasıl izah edebiliriz? Ama az bilinen gerçek şu ki FETÖ Anadolu’nun en ücra köşelerinde dahi menfaatlerine dokunan, himmet isteğini reddeden, onlara muhalif olan herkesi düşman ve yok edilmesi gereken bir hedef olarak gördü ve bu bağlamda hukuku silah olarak kullandı. Silahı tutan tetikçiler de doğal olarak FETÖ’cü hâkim, savcı, emniyet müdürleri ve polislerdi.
Bu yargılamalar yapılırken hukuk tamamen hiçe sayıldı. Ceza yargılama hukukunun tüm kurum ve kuralları, yerleşik Yargıtay İçtihatları, gerek yargılama aşamasında ve gerekse hükümde, hiçbir şekilde dikkate alınmadı ve sanki “Düşman Ceza Hukuku” uygulandı.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Emperyalizmin sosyalist maşaları; Barış Atay-Merdan Yanardağ örneklemiyle 24 Eylül 2020 | 166 Okunma Yeni CHP ve yeni muhalif medya tasarımında son durum 22 Eylül 2020 | 1.842 Okunma Kemal bey gidiyor anladık da yerine kim gelecek? 19 Eylül 2020 | 6.476 Okunma Bir FETÖ cinayeti sessizce, tereyağından kıl çeker gibi kapatıldı? 17 Eylül 2020 | 6.836 Okunma Doktor Zelenko’yu tanıyalım ve COVID-19’daki büyük oyunu görelim 15 Eylül 2020 | 9.991 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar