FETÖ darbesinin emir komuta zinciri TSK’ya ne zaman girdi?

Bu soruya cevap vermeden FETÖ tehlikesi tam anlamıyla bertaraf edilemez. Hiç kimse teflon kılığına girmesin.

40 yıldan fazla zamandır ülkemizin kurumlarına ve özellikle de TSK’ya sızmaya başlayan bu illegal örgütle mücadeleye ilişkin zaafa düşüldüğü inkâr edilmeden ve geçmişe çizgi çekilerek bir ortak mücadele paydasında buluşulduğunda mücadele tam anlamıyla sonlandırılabilir.
Şu hatırlatma çok önemli.
FETÖ darbesinin emir komuta zinciri, yani generaller, komutanlar ve yüksek rütbeli subaylar AK Parti döneminde TSK’ya girmedi.
Ne zaman girdi? Birkaç örnek verelim. Gidelim biraz gerilere.
Yıl 1986.
Kuleli Askerî Lisesi sınavlarına katılan 400 öğrencinin Türkçe soruların cevaplarını tam olarak verdikleri tespit ediliyor. Bu tespit üzerine öğrenciler okula davet edilip bunu nasıl yapabildikleri çapraz yöntemle sorgulanıyor. Tabii 15 yaşındaki çocuklar “Soruları bize abilerimiz verdi, biz ışık evlerinde yetiştik” diye sapır sapır dökülüyorlar. Bunun üzerine idari soruşturma açılıyor ve bu öğrencilerden bazıları okula kabul edilmiyor ama yaklaşık 350’den fazlası “Bunlar 15 yaşındaki çocuklar, biz hepsini eğitir forma ve norma sokarız” diye bir akıl tutulması örneği olarak, hile yapıldığı tespit edildiği hâlde okula kabul ediliyor.
İşte bu “Forma ve norma sokulması” umut edilen öğrenciler 15 Temmuz darbe gecesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yaveri Ali Yazıcı ve Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Bekir Furkan Özdaban, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Muhafız Alay Komutanı ve diğer yaverler, Genelkurmay Başkanlarının, üst rütbeli komutanların yakın çalışma subayları olarak karşımıza çıktılar.
Yıl 1987.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tarımdaki geliri görmezsen çarpılırsın! 24 Ağustos 2019 | 2.510 Okunma Bu yazı HDP’ye oy veren Kürtler için 22 Ağustos 2019 | 4.526 Okunma Sistem ahlaksızlık üretiyor, cezalar yetersiz 20 Ağustos 2019 | 3.128 Okunma Mekânın sahibi geri geldi, bebeleri pistten alalım 17 Ağustos 2019 | 3.878 Okunma O bildiriyi CHP ve İP nasıl oldu da imzaladı? 15 Ağustos 2019 | 3.578 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar