FETÖ darbesinin emir komuta zinciri TSK’ya ne zaman girdi?

Bu soruya cevap vermeden FETÖ tehlikesi tam anlamıyla bertaraf edilemez. Hiç kimse teflon kılığına girmesin.

40 yıldan fazla zamandır ülkemizin kurumlarına ve özellikle de TSK’ya sızmaya başlayan bu illegal örgütle mücadeleye ilişkin zaafa düşüldüğü inkâr edilmeden ve geçmişe çizgi çekilerek bir ortak mücadele paydasında buluşulduğunda mücadele tam anlamıyla sonlandırılabilir.
Şu hatırlatma çok önemli.
FETÖ darbesinin emir komuta zinciri, yani generaller, komutanlar ve yüksek rütbeli subaylar AK Parti döneminde TSK’ya girmedi.
Ne zaman girdi? Birkaç örnek verelim. Gidelim biraz gerilere.
Yıl 1986.
Kuleli Askerî Lisesi sınavlarına katılan 400 öğrencinin Türkçe soruların cevaplarını tam olarak verdikleri tespit ediliyor. Bu tespit üzerine öğrenciler okula davet edilip bunu nasıl yapabildikleri çapraz yöntemle sorgulanıyor. Tabii 15 yaşındaki çocuklar “Soruları bize abilerimiz verdi, biz ışık evlerinde yetiştik” diye sapır sapır dökülüyorlar. Bunun üzerine idari soruşturma açılıyor ve bu öğrencilerden bazıları okula kabul edilmiyor ama yaklaşık 350’den fazlası “Bunlar 15 yaşındaki çocuklar, biz hepsini eğitir forma ve norma sokarız” diye bir akıl tutulması örneği olarak, hile yapıldığı tespit edildiği hâlde okula kabul ediliyor.
İşte bu “Forma ve norma sokulması” umut edilen öğrenciler 15 Temmuz darbe gecesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yaveri Ali Yazıcı ve Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Bekir Furkan Özdaban, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Muhafız Alay Komutanı ve diğer yaverler, Genelkurmay Başkanlarının, üst rütbeli komutanların yakın çalışma subayları olarak karşımıza çıktılar.
Yıl 1987.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FETÖ’nün “kapattırılan” altın kaçakçılığı dosyası yeniden açılabilir mi? 11 Temmuz 2020 | 2.951 Okunma FETÖ’nün bavullar dolusu altınları ve bir ölüm tehdidi arasındaki tuhaf ilişki 09 Temmuz 2020 | 5.589 Okunma Başımızın belası çok başlı basın mevzuatı 07 Temmuz 2020 | 2.351 Okunma Mavi Vatan varsa Dijital Vatan da olmalı 07 Temmuz 2020 | 2.662 Okunma Üniversiteler pırıl pırıl mı oldu? FETÖ filan kalmadı mı? 04 Temmuz 2020 | 5.023 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar