Deja vü; Ermeniler ve Yunanlar ne zaman kendi geleceklerini belirleyecek?

Çok yazık oluyor. Koskoca Osmanlı İmparatorluğu’nun ve bakiyesi Türkiye Cumhuriyeti içinde varoldu Türkler, Ermeniler ve Rumlar. Bu toprakların kadim milletleriydi hepsi. Bir göç ülkesi olan Osmanlı, giderek..

Çok yazık oluyor.

Koskoca Osmanlı İmparatorluğu’nun ve bakiyesi Türkiye Cumhuriyeti içinde varoldu Türkler, Ermeniler ve Rumlar. Bu toprakların kadim milletleriydi hepsi. Bir göç ülkesi olan Osmanlı, giderek diğer halklarla da zenginleşti. Yüzyıllarca iç içe yaşadık. Komşuluk ettik, sevdik birbirimizi, akraba olduk, karıştık. Arada bir kapıştık ama sonunda hep barıştık.

Sonra ne olduysa oldu, 130 yıl önce birileri el attı içimize.
Yabancı eller.

Keşke şair olarak kalsaydı dediğimiz merhum Başbakan Bülent Ecevit’in, Fikret Kızılok’un da besteleyip söylediği o unutulmaz şiirinin dizelerindeki gibi olmuşuz kanlı bıçaklı.
Bir soyun kanı olmasın varsın
damarlarımızda akan kan
içimizde şu deli rüzgâr
bir havadan.
Bu yağmurla cömert
bu güneşle sıcak
gönlümüzden bahar dolusu kopan
iyilikler kucak kucak.
Bu sudan, bu tattandır ikimizde de günah
bütün içkiler gibi 'zarar'ı kadar 'leziz'
bir iklimin meyvesinden sızdırılmış
bir içkidir kötülüklerimiz.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sahte içkiden kitlesel ölümlerin sebebi ve içki fiyatları 17 Ekim 2020 | 943 Okunma AYM; toplantı saat 17.00’de, tweet 20.00’den sonra 17 Ekim 2020 | 1.365 Okunma Engin Yıldırım’ın “ışıklı” darbe iması AYM’deki hangi hesabı bozdu? 15 Ekim 2020 | 4.929 Okunma Yargıtay’da seçimler tamamlandı; üç daire başkanı da seçildi 15 Ekim 2020 | 1.755 Okunma Kim bu Yargıtay’daki 80 üye? 13 Ekim 2020 | 1.962 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar