Çin başardı ama siz yapabilmek için iktidarda kalmak zorundasınız!

İstanbul Bayrampaşa'daki toptancıların önüne her akşam yabancı uyruklu tırlar yanaşıyor. Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan plakalı… Adam 3 tır bulguru ya da yağı yolluyor Türk Cumhuriyetleri'ne....

İstanbul Bayrampaşa'daki toptancıların önüne her akşam yabancı uyruklu tırlar yanaşıyor. Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan plakalı… Adam 3 tır bulguru ya da yağı yolluyor Türk Cumhuriyetleri'ne. İç piyasaya satacağı fiyattan en az yüzde 15-20 daha fazlasına… Toplam kazancını düşünün. Bir de devlet cebine ihracat teşviki koyuyor. Uğraşır mı iç piyasaya mal vermeye. Ne güzel memleket! Hakeza, fabrikanın da pek farkı yok.

Sabah gazetesi ekonomi yazarı Dilek Güngör dünkü yazısında durumu böyle özetlemiş.

Stokçu boş durur mu? Bu ihracat hamlesini bildiği için, düşen piyasa arzını hesap ederek önceden stokladığı mallarına durduk yere zam yapıyor.

Misal 5 litre yağ istiyorsun, yok diyor.

Bahane hazır:

“Toptancı malı sınırlı veriyor."

Toptancı da repliğini ezberlemiş:

"Fabrikadan gelmiyor."

Altta kalanın canı çıksın!

Dilek Güngör’ün dediği gibi stokçulara göz açtırmamak için onları tespit edip bellerini bir daha doğrultamayacak şekilde yargılayıp cezalandırmak gerek.

Doğru ama şimdiki stokçular o eski çakal çukal takımı değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, devlete kafa tutan zincir marketler. Hepsinin lojistiği sağlam, muazzam depolama tesisleri var ve o depolar tıka basa dolu. Üstelik aralarında bir zamanlar Tayyip Erdoğan’ın piyasada denge sağlasın diye desteklediği zincir marketler de var. Paranın kokusu ve cazibesi hepsine İslam ahlakını çoktan unutturdu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fuat Uğur: ‘’​Kemal Bey cevap vermiyor, bari dişçi açıklama yapsa’’ 15 Ocak 2022 | 1.489 Okunma Türkiye “Köpekler Cehennemi” olmadan!.. 13 Ocak 2022 | 1.174 Okunma Evinize kim girsin? 11 Ocak 2022 | 1.404 Okunma Cem Yılmaz yerli, millî ve dinî mi oldu? 06 Ocak 2022 | 2.458 Okunma Mustafa Özcan Fetullah Gülen’i neden 2024’ten önce öldürmek istiyor? 04 Ocak 2022 | 3.769 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar