Can Dündar’ın aylık geliri ve eski solcuların talihsizliği

Geçmişin “Beyaz Türk solcu ve sosyalistlere” ne çok üzülüyorum. Özellikle de 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra Avrupa’ya kaçmış olanlara. Avrupa ülkeleri onlara kapılarını açtı ve bu gerçekten takdir edilmesi gereken bir durumdu.

Çünkü faşist cunta yüz binlerce insanı gözaltına alıp tutuklamıştı, işkence gırlaydı, emniyette ve askerî işkencehanelerde intiharların haddi hesabı yoktu.
12 Eylül öncesinde mangalda kül bırakmayan, ağızlarından kanlı devrim eksik olmayan “cesur” sol tayfanın ağa babaları ile şanslı olanları ise soluğu yurt dışında almışlardı.
Henüz duvar yıkılmamıştı ve benim de aidiyetle bağlı olduğum Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile bugün Amerika’nın Türkiye’deki adamlarına destek sunması gibi en azından bir dayanışma göstermesi beklenen Sovyetler Birliği, hepimizi şaşkınlıklara gark ederek 12 Eylül cuntacılarını bağrına basmıştı. TKP 12 Eylül darbesine “Faşist darbe” bile diyemiyordu. Hatta dönemin “sosyalist” Bulgaristan lideri ırkçı Todor Jivkov, 12 Eylül Cuntası’nın başı Kenan Evren’i Sofya ziyaretinde büyük bir törenle karşılamıştı.
 
ESKİ SOSYALİSTLER AZ EZİYET ÇEKMEDİ AVRUPA’DA
 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fetullah’tan kendisini soyup soğana çeviren Özcan’a “Balyoz” tehdidi 14 Kasım 2019 | 7.965 Okunma Onca belaya rağmen ekonomik veriler neden düzeliyor? 14 Kasım 2019 | 2.557 Okunma Hükûmet İBB ve İmamoğlu için nasıl bir siyaset izlemeli? 12 Kasım 2019 | 6.692 Okunma Murat Hazinedar’ın cevabı 12 Kasım 2019 | 371 Okunma Adil Öksüz’ün kamera kaydı ve darbe itirafı onun elinde 09 Kasım 2019 | 9.195 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar