Bu yazı HDP’ye oy veren Kürtler için

Kürt nüfusunun üçte ikisi Batı bölgelerimizde. Nüfusun kalan kısmı Doğu ve Güneydoğu’da yoğunlaşıyor. Kürtler iki partiye oy veriyor ağırlıklı olarak. AK Parti ve HDP.

Biraz hafıza tazeleyelim.

Türkiye’de etnik kimliklerle ilgili baskıların ve yasakların kalkmasından sonra 16 yıldır yaşanan demokratikleşmeyle birlikte iktidar muhalifi olarak konumlanan HDP, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 2015 yılında 80 milletvekili sokarak üçüncü parti konumuna geldi.

O sırada can çekişen Çözüm Süreci yine de sürdürülmeye çalışılıyordu.

PKK ise 7 Haziran seçim sonuçlarıyla vaktin geldiğine karar verdi ve üç polisimizi yataklarında uyurken katlederek Çözüm Süreci’ni bitirdiğini ilan etti.Gözler büyük bir seçim başarısı kazanıp “PKK’dan bağımsızlığını ilan eder artık” diye bakılan HDP’ye çevrildi doğal olarak. Ama onlar da Kandil’in ve PKK’nın talimatları doğrultusunda, aynı anda harekete geçti. Partinin şu anda cezaevinde olan Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erdoğan’a hitaben “Korkma, seni asmayacağız, adil yargılayacağız” diye tehditler savurdu ve çözüm sürecini resmen bitirdiklerini ilan etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Külliye, bir sorunumuz var!” 19 Eylül 2019 | 7.335 Okunma Patates üreticilerinin yüzü güldü, sıra soğan ve domateste 19 Eylül 2019 | 310 Okunma Cumartesi Anneleri evlatlarını Meral Akşener’den isteyebilir 17 Eylül 2019 | 4.086 Okunma Kürtler artık o mazlumlardan olmayacak 14 Eylül 2019 | 2.931 Okunma 2019 YAŞ; Aslında kimler tasfiye edildi? 12 Eylül 2019 | 5.408 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum