Bir erkek-bir kadın; iki devrin hikâyesi ve “Kürt sorunu”

Bugün bir konuk yazar var bu köşede. Öyle ilginç bir yazı gönderdi ki bugün “Kürt sorunu” diye takdim edilen “şey”i dillendirenlerin, 100 yıl evvel işgal ordularıyla iş tutan Ali Galip’lerin...

Bugün bir konuk yazar var bu köşede. Öyle ilginç bir yazı gönderdi ki bugün “Kürt sorunu” diye takdim edilen “şey”i dillendirenlerin, 100 yıl evvel işgal ordularıyla iş tutan Ali Galip’lerin söyleminden ve yaptıklarından farklılaşmadıklarını net biçimde ortaya koyuyor.
Evet, yakın dostum Abbas Yüksel(*)in yazısı 100 yıl farkla bir kadın ve bir erkeğin, eylemleri ve söylemleriyle hayatlarının nasıl aynı noktada kesiştiğini, en çarpıcı ve ders verici nitelikte bize anlatıyor. Yaptığım ufak katkılarla aşağıda.
İlkinin tarihi 1919.
İkincisinin tarihi ise aradan 100 yıl geçtikten sonra; 2019.
BİRİNCİ HİKÂYE: AĞA
 
Kendisi Rişvan Aşireti’nin, Adıyaman Kâhta’da yerleşik Zürevkan kolunun lideri; Hacı Bedir Ağa.(**)

İşgal yılları. İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar, Yunanlar; tüm topraklarımızın üzerine çökmüşlerdir. İşgalciler, Mustafa Kemal güçlerini alt edebilmek için Doğu’da aşiretlerle iş birliği yapmayı istemektedir. Bu yüzden İngiliz komutan Binbaşı Noel, katır yüküyle altın karşılığında Hacı Bedir Ağa’dan Mustafa Kemal’e karşı yardım istedi. O kadarla sınırlı değildi teklif:

....
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkez Bankası’na baskın gibi ziyaretin asıl sebebi anlaşıldı 23 Ekim 2021 | 4.705 Okunma Akşener’in kıymetli kuzeninin Türkiye’ye maliyetine hazır mıyız? 21 Ekim 2021 | 7.572 Okunma Kılıçdaroğlu'na biçilen rol! 19 Ekim 2021 | 2.758 Okunma Kadın tacirinin traktörüne gelen haciz ve ekonominin geleceği 16 Ekim 2021 | 3.082 Okunma Cüretkârlıkları ilginç ama yine cami duvarında eşeleniyorlar 14 Ekim 2021 | 3.036 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar