Barajın yüzde 5’e düşmesi seçim sonuçlarını nasıl değiştirecek?

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ve BBP oylarının da desteğiyle ilk turda yüzde 50’yi rahatlıkla geçeceğini düşünüyorum

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında önceki gün düzenlenen AK Parti MYK toplantısında uzun bir süredir üzerinde tartışılan Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler yasa tasarısı tartışıldı malum. AK Parti’nin ortağı MHP’ye de takdim edeceği taslakta en önemli madde seçim barajının yüzde 5’e düşürülecek olması. AK Parti içinden konuştuğum bir yetkili bana bu oranın “en az” olduğunu söyledi ve “Henüz tartışma bitmiş değil, belki daha da altına çekilebilir bu oran” dedi.
Aynı yetkili aslında yüzde 10 barajının 12 Eylül rejimi tarafından getirildiğini, hatta AK Parti gibi partilerin iktidara gelmesinin önüne geçmek amacıyla bu barajın konulduğunu hatırlatarak seçim barajının asıl olarak demokratikleşme bağlamında düşürüldüğünü ifade etti.
Tasarıya göre barajın düşürülmesinin yanı sıra tabela partilerinin seçimlere girmesinin önleneceği, daraltılmış bölge sisteminin geleceğini de eklemek gerek.
Daraltılmış bölge sistemi özellikle seçmen iradesinin Meclis’e yansımasında.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Acılı Baba”ya ve CHP’deki Dilsiz Şeytanlara bir hatırlatma 22 Haziran 2021 | 2.230 Okunma Bu suikastı Küresel Gladyo’nun aparatları FETÖ ve HDP düzenledi 19 Haziran 2021 | 2.048 Okunma İstanbul için büyük bir tehdit 17 Haziran 2021 | 1.689 Okunma Başkanın müsilajı ve cevapsız kalan sorularım 15 Haziran 2021 | 2.271 Okunma Müsilaj’ın üç faili var; fabrikalar da Bakanlık ve İBB de üzerine düşeni yapmalı 12 Haziran 2021 | 577 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar