AYM otokrasisine doğru adım adım ve acayip kararlar

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (29.01.2022)''AYM otokrasisine doğru adım adım ve acayip kararlar'' başlıklı yazısı.

Aslında ortada tümüyle sistemsel bir sorun oluşturan, her hususta tartışmaya sebep olan 1961 darbe Anayasası’nın ürünü bir kurum var; Anayasa Mahkemesi.

Öyle çok yetkilendirildi ki neredeyse yasama, yürütme ve yargı erkini tek başına elinde tutan bir güce dönüştü.

Zaten AYM’ye “Bireysel başvuru” vb. yollarla ikisi de yüksek yargı kurumu olan Yargıtay ve Danıştay’ın kararlarını üstü örtülü denetim yetkisi veriliyor. Bu da yetmiyor, Anayasa Mahkemesi’nin tüm üyelerine diplomatik pasaport hakkı tanınıyor. Oysa diğer yüksek mahkeme üyelerinin (Başkan, 2. Başkan ve Başsavcısı dışında) yalnızca hususi pasaport hakları var. Maaşlardaki adaletsizliği ve diğer "özel haklar"ı söylemeye bile gerek yok. Böylece AYM jüristokrasisinin taşları döşeniyor ve diğer yüksek mahkemeler gereksiz hale getirilmiş oluyor adım adım.

Acaba iktidar büyüttüğü DEV’in farkında mı? Sanmıyorum ve asıl tehlikeli olan da bu. Oysa demokrasinin, kurumsal güçlerin dengesi ve ahengi üzerine kurulu olması gerektiği öğretilir hep. Batı ülkelerinde böyle. AYM benzeri kurumlarını “demokrasi” adına güç devşirerek büyüttükçe büyüten Pakistan ve Brezilya gibi ülkelerin başlarına neler geldiğini ise yakın geçmişte çok gördük. Onlar bunu acı tecrübelerle yaşadılar. Biz de 2008 yılında gazete kupürleriyle yazılan uyduruk bir iddianameyle AK Parti kapatma davasında tecrübe ettik benzer durumu ve kıl payı AYM darbesiyle iktidar partisinin kapatılmasının önüne geçilmiş oldu. Ama hâlâ geçmişten ders almış görünmüyoruz ve bu hatalı yolda kararlı biçimde ilerliyoruz.

Anayasa Mahkemesi, yasalardaki kelimelerin üzerinden, Türkiye’nin içinden geçtiği olağanüstü şartların farkında değilmiş gibi ve hukukun ruhuna fatiha okuyarak verdiği kararlarla ülkemizi ne gibi tehlikelerin içine yuvarlamakta olduğunun farkında olmayabilir mi?

İki gün önce; 26 Ocak 2022 tarihinde AYM'nin yeni bir kararı önümüze geldi.

115 CHP’li milletvekili kamu kurumlarından çıkarılan PKK’lı ve FETÖ’cülerin işlerine iadesi için, terör örgütü üyelerinin, iltisaklılarının kamu kurumlarından çıkarılmalarını ve iadelerini düzenleyen “7086 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanun”un iptali istemiyle AYM’ye başvurmuştu.

AYM KARARI işte bu başvurunun değerlendirilmesi ve verilen HÜKÜMLE ilgiliydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanı çağrı yapıyor ama ortada yasal dayanak yok! 21 Mayıs 2022 | 1.481 Okunma Kılıçdaroğlu’na sorularım var: Kaos ve suikast planlarının neresindesiniz? 19 Mayıs 2022 | 1.201 Okunma Hayvancılık çıkmazında TÜSİAD’ın rolü 17 Mayıs 2022 | 1.579 Okunma Noktalı yerlere dilediğiniz ismi yazın… Yırtarsınız 14 Mayıs 2022 | 2.530 Okunma Üçüncü İTTİFAK yolda, adı bile belli… 12 Mayıs 2022 | 6.413 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum