Altılı Masa’nın tepesindeki Dronların modeli; itaat et, rahat et…

Tv100 Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (04.02.2022)'' Altılı Masa’nın tepesindeki Dronların modeli; itaat et, rahat et…'' başlıklı yazısı.

Ocak ayının enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte iktidarın ekonomi politikası yeniden tartışmaya açıldı.

Muhalefet enflasyonun, yani hayat pahalılığı artış hızının yüzde 58’e düşmesinden rahatsız.

Oysa oran çok yüksek hâlâ. Tabii yüzde 90’lardan inmeye başladığı dikkate alındığında seçime kadar yüzde 30’a kadar ineceği öngörülünce uykuları kaçırıyor.

Malum, dillerinden düşmeyen bir söylemleri var.

Sık sık referans aldıkları isimlerin başında ABD’li ekonomist Daron Acemoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP için milyonlarca dolara istihdam ettiği Jeremy Rifkin.

Her iki isim de sadece Kemal Kılıçdaroğlu değil, Altılı Masa’nın tüm bileşenleri; özellikle de Ali Babacan tarafından “Ekonomi Mehdisi” kabul ediliyor.

Hep birlikte aynı nakaratı çalıyorlar:

“Türkiye ekonomisi, maliyesi ve Merkez Bankası çok kötü yönetilmekte. Aşırı borçlanma var, Merkez Bankası ekside ve Türkiye ‘bilim dışı’ faiz politikaları uygulayarak ülkemizi felakete sürüklüyor.”

Uzun ekonomi tartışmalarına girmek niyetinde değilim ama sormaktan da kendimi alamıyorum:

Türk ekonomisine “ilaç” olacağı söylenen ve Altılı Masa’nın tepesinden model dağıtan DRONLARIN; Daron Acemoğlu ve Jeremy Rifkin’in kendi ekonomilerine neden ilaç olamadıklarını merak ediyorum.

Üstelik dünyaya hükmeden, kendi para sistemini tüm yerküreye dayatan, sıkıştıkça milletine para basıp dağıtan, para bastığı için bizim gibi enflasyon sıkıntısı yaşamayan, parası dolara endeksli değil, doların kendisi olan bir ülkeden söz ediyoruz.

Ama buna rağmen dikiş tutmayan bir ekonomi var ABD’de.

Wall Street Silver adlı bir sosyal medya fenomeni önceki hafta Twitter’daki hesabından Amerikan ekonomisine ilişkin çok çarpıcı bir paylaşımda bulundu:

“ABD, 2022'de 31 Trilyon dolarlık borç için 853 milyar dolar faiz ödedi. Bu para 2023'teki savunma bütçesinden fazla. FED faiz oranlarını artırırsa borç için ödenen faiz 1,5 trilyon dolara yükselecek. ABD hükümeti yaklaşık 4,9 trilyon dolar vergi topluyor.”

Elon Musk hemen Well Street Silver’ın bu paylaşımının altına bir yorum ekleyerek bir hatırlatmada bulunmuş:

“Borcun faizi toplanan tüm vergilerin dörtte biri.”

Doğru, 4,9 trilyon dolar vergi miktarını yıllık 853 milyar dolara böldüğünüzde dörtte birlik oran çıkıyor. Borcun faizi bile devletin kasasına giren toplam vergi gelirinin dörtte birini alıp götürüyor. Daron’ların, Jeremy’lerin örnek ekonomisi!

Tek kelimeyle korkunç.

Dahası var. ABD’de kişi başına borç 94 bin dolar. Ülkenin toplam devlet borcu ise 21 trilyon dolar.

Geçen 7 Ocak’ta Temsilciler Meclisi’nin 55. Başkanlığına seçilen Cumhuriyetçi Kevin McCarthy ABD’nin borçları hakkında konuşurken “Temerrüde düşmeyeceğiz” diyerek garanti verme ihtiyacı hissetti. Bu arada “Temerrüde Düşmek” tabirinin “Borçlarını zamanında ödeyememe durumu” olduğunu belirtelim, tam olsun.

Şimdi birçok kişinin “Sen Türkiye’ye bak, bizim borçlarımız ne kadar biliyor musun?” dediklerini işitir gibi oluyorum.

Oysa soru yanlış.

Dolar basma ve dünyaya hükmetme gibi lüksleri bulunmasına rağmen var mı bir formülleri?

Sözün özü şu:

AK Parti iktidarının ekonomi politikalarını eleştirebilirsiniz. Ama bugün izledikleri çok doğru millî ekonomi modelini uygulamakta geç kaldıkları için. Erdoğan’ın büyük hatalarından biri olan Ali Babacan’ın bakanlığı döneminde ülke ekonomisinin nasıl sıcak paraya endeksli, ithalata dayalı kırılgan bir hale getirildiğini, Türkiye’nin üretimi ve ihracatı sıfırlayan bir açık pazar haline dönüştürüldüğünü hep birlikte yaşadık.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu’nun iki aşamalı “ince” planı… 01 Nisan 2023 | 4.977 Okunma Türkiye’de kadın haklarında devrim niteliğinde değişiklikler 31 Mart 2023 | 38 Okunma Lozan’ı ilga edeceklermiş Kemal Bey’ciğim, HDP’ye söyleseniz de vazgeçseler 30 Mart 2023 | 2.278 Okunma Kızılcık Şerbeti dizisi; dindarlara ince kıyım operasyon ve RTÜK cezası… 28 Mart 2023 | 5.346 Okunma Ayın en sevilen videosunda Kemal Bey'i izlediniz, dağılın abi… 25 Mart 2023 | 3.289 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar