AK Parti kendi seçmenini neden cezalandırıyor?

Türkiye’deki petrol dağıtım firmalarının pazar paylarını biliyor musunuz? Büyükten küçüğe doğru yüzde 20,86 ile Petrol Ofisi’nden başlıyor ve en küçük Kadıoğlu (1,67) ve Milan (1,53) adlı dağıtım firmalarıyla sıralama bitiyor.

Ama bir de yüzde 18,39 daha var yakıt dağıtımından alınan pay olarak. O pay, DİĞER kısmında yer alıyor.
Yani küçük ve orta ölçekli yaklaşık 97 firma.
Her birinin de en az 50 adet bayi (yakıt istasyonu) mecburiyeti olduğundan toplamda en az 4.850 adet istasyon ve 140 binden fazla çalışandan söz ediyoruz demektir. Etkiledikleri ekonomi ve aileleriyle birlikte yüz binlerce insana karşılık geliyor.
Bu bilgiyi verdim çünkü pazardaki aslan payını alan petrol dağıtım tekelleri, Anadolu sermayesinin küçük ve orta ölçekli firmalarının aldığı yüzde 18’lik paya göz diktiler. Ve ne yazık ki bunun gereği devlet ve bürokrasisi tarafından “layıkıyla” yerine getiriliyor.
Sebep açık:
Büyük petrol dağıtım tekelleri küçük ve orta ölçekli işletmelerle rekabet edemiyor. Çünkü bu firmalar kendi kâr marjlarından fedakârlık yaparak daha ucuza yakıt satıyorlar. İlgi arttıkça pazardaki payları da artıyor doğal olarak.
Söz konusu firmalar Anadolu sermayesinin yapı taşı aslında.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD’ın Enerji Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Alpay Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı konuşmada bu firmalara yönelik olağanüstü baskıyı tek tek anlatmış.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İYİ Parti’de “Çerkesçilik” mi yapılıyor yoksa FETÖ’cülük mü? 27 Ekim 2020 | 7.228 Okunma Küçük Prens’in kara deliği FETÖ’cü ailesi 24 Ekim 2020 | 4.122 Okunma Devletin istihbarat teşkilatları Meral Akşener’i doğrular mı? 22 Ekim 2020 | 2.693 Okunma Markar’la anılar… 20 Ekim 2020 | 631 Okunma Sahte içkiden kitlesel ölümlerin sebebi ve içki fiyatları 17 Ekim 2020 | 970 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum