31 Mart gecesi ekranlardaki yazı REKLAMLARI İZLEDİNİZ olacak

Adayların açıklanmasıyla birlikte, daha doğrusu her adayın isminin açıklanmasının ardından pek çok olasılık ve tahminler ortaya atılır. Matematik hesaplar da yapılır ki bunu ben de sıklıkla...

Adayların açıklanmasıyla birlikte, daha doğrusu her adayın isminin açıklanmasının ardından pek çok olasılık ve tahminler ortaya atılır. Matematik hesaplar da yapılır ki bunu ben de sıklıkla yapıyorum. Özellikle de 14 Mayıs 2023 milletvekili seçimlerinin sonuçlarını. Elimizdeki en kesin veri bu olduğu için hatırlatıyorum.

Misal Ankara’da daha önceki seçimde Mansur Yavaş’a oy veren Millet İttifakı bileşenleri olan İyi Parti, DEM, SP, GP, Deva, Zafer Partisi’nin yüzde 20’ye ulaşan oylarının hepsinin Mansur Yavaş’a mı gideceğini düşünmeliyiz. Tabii ki değil. Bu durumda 2019 seçimlerinde sadece iki puan farkla seçilen Mansur Yavaş’ın seçilebilme ihtimali nedir sizce. Tamam yerel seçim kodları ayrı yazılır ama bunu mutlaklaştırmak da bir o kadar yanlıştır. Üstelik şimdi Turgut Altınok gibi bir aday varken.

Ankara’da Asal tarafından yapılan kamuoyu araştırmasında Turgut Altınok ile Mansur Yavaş arasında fark, Altınok sahaya iki üç gün önce çıktığı halde şimdiden iki puana düşmüş durumda. Turgut Altınok ise yaptığı açıklamada bir başka araştırmadan kendisinin önde çıktığını, hedeflerinin oylarını ve aradaki farkı daha da artırmak olduğunu söyledi.

İstanbul’a sonra geliriz ama Ankara’da geçen 5 yıl içinde hizmet belediyeciliği yapılmadı. Yavaş verdiği sözlerin yüzde 90’ını yerine getirmedi. Turgut Altınok ise bunu hatırlatıp Ankara’ya altın çağını yaşatacağını söylüyor ama Mansur Yavaş’ın seçimi kazanmak için inanılmaz ölçülerde para dağıttığı haberleri geliyor. Öyle ki sosyal yardım adı altında dağıtılan ve harcanan paranın haddi hesabı yok. Seçimi kazanmak için belediye binasını satacak noktaya kadar gelmiş durumdalar. Aynı şeyi Ekrem İmamoğlu katmerli olarak yapıyor ve bir de bunu belediye bütçesinden reklamlarla, ilanlarla belediye çalışması adı altında duyuruyor. Harcanan paralara bir de onlar için reklam giderleri eklendiğinde belediyenin bütçe zararı neden milyarlarca lirayı buluyor insan şaşırmıyor. Düşünün İBB’de 80 milyon lira ile alınan bütçe açığı ve ZARAR 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 2,8 milyar avro, yani 70 milyar lira. İBB'nin borcu 2019'dan bugüne döviz bazında tam yüzde 52 artmış durumda. Türk lirası bazında ise yüzde 373 arttı.

Bu paralar nereye gitti?

Nereye gidecek? Konserlere, reklam ve tanıtımlara, kurultaylara ve seçim çalışmalarına… Bir de bol keseden dağıtılan ihaleleri buna ekleyin varılacak sonuç bu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sokmak… 20 Şubat 2024 | 5.144 Okunma Böyle bir ihtimalin varlığı bile tek başına korkunç… 17 Şubat 2024 | 3.930 Okunma FETÖ renklendirmelerinden örnekler ve HSK’nın sorumluluğu 15 Şubat 2024 | 4.088 Okunma Bugüne kadar kaçan kaçanaydı, artık giren girene! 13 Şubat 2024 | 5.554 Okunma Fatih ilçesindeki olay; yapılacak iş mi bu? 10 Şubat 2024 | 2.990 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar