ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Çifte adaylık yasağı AYM’den döner mi?

Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı? Herkesin ortak fikri şu: Aday olursa kazanamayacağı kesin, bir de milletvekilliğini kaybedeceği için partisinin genel başkanlığını da elinden alırlar korkusunu yaşıyor .

Fuat Uğur
Fuat Uğur Türkiye Gazetesi
21 Nisan 2018 | 4.2 K
Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı?
Herkesin ortak fikri şu:
Aday olursa kazanamayacağı kesin, bir de milletvekilliğini kaybedeceği için partisinin genel başkanlığını da elinden alırlar korkusunu yaşıyor.
Önceki gün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi için çıkarılacak uyum paketiyle hem Cumhurbaşkanlığı, hem de milletvekilliğine aynı anda aday olunmasına sınır getirileceğini bildirmesiyle birlikte CHP’de bir hareketlilik başladı.
Hâkim görüş şuydu:
Yasa çıkarılacağına göre demek ki her iki pozisyona da aday olmakla ilgili bir anayasal engel yoktu.
 
CHP AYM SEÇENEĞİNİ KONUŞUYOR
 
İşittiğim kadarıyla Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığına adaylığı konusunda ısrar eden CHP kurmayları, aynı zamanda milletvekilliğine aday olmasının önüne konan yasağı Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor.
Güvendiğim kimi hukukçular “Seçimleri provoke etmek için kullanılacak malzemeler arasına bu argümanı rahatlıkla koyabilirsiniz şimdiden” diyor.
Derbi maçındaki provokasyonu yeniden hatırlayalım.
Ne kadar kolay değil mi her şey?
Tüm planını 2019’a göre yapan FETÖ ve enstrümanı olan İyi Parti ile CHP’nin nasıl fenersiz yakalandığını, onlar için geriye sadece kaos çıkarmak için malzeme arayışı kaldığını unutmamak gerek.
 
YENİDEN ANAYASA’YA BAKALIM:
 
Anayasa’nın Milletvekili seçilme yeterliliğini hükme bağlayan 76. Maddesi’ne atıfta bulunan Referandum’un 7. Maddesi ile değiştirilen 101. Maddesinde “Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin TBMM üyeliği sona erer” denmekte.
Varsayalım A kişisi çifte aday oldu ve Cumhurbaşkanlığı seçimi de 2. tura kaldı. Milletvekili seçilen A kişisinin 15 günlük vekilliği 2. Turda Cumhurbaşkanı seçilirse düşecek, seçilemezse devam edecek.
 
İKTİDAR TARAFININ HUKUKİ GÖRÜŞÜ
 
Ortada bir mantıksızlık, Anayasa’ya mâni bir durum görünmüyor ama iktidar tarafından bir başka hukukçu dostumuz, 5 yıllık dönem içinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri yenilendiği takdirde bu durumun geçerli olacağını belirtiyor. Özetle, bir milletvekili böyle bir seçimde Cumhurbaşkanlığına aday olup da kazanırsa milletvekilliğini kaybedecek, kaybederse de milletvekilliğini sürdürecek.
Peki düzenleme ya Anayasa Mahkemesi’ne götürülürse?
Hukukçu dostum, demokratik siyasete katılımda siyasetin yenilenmesinin önünü açabilmek bakımından Anayasa Mahkemesi’nin bu itirazı dikkate almayacağı kanısında. Bu arada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da milletvekilliğine aday olmayacağını hatırlatıyor. 
Yine de meseleye derinlemesine bakalım derim ben...;
 
FUAT UĞUR'UN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
Devamını Oku