23 Haziran’ın sonucunu fake news mı belirleyecek?

Haber içerikleri taklit edilerek eksik ya da yanlış bilgi vermeye yönelik oluşturulan ve editoryal değerlendirmelerden yoksun olan içerikler yalan haber-fake news olarak tanımlanıyor.

Günümüzde internet ortamları üzerinden yaygınlaşan yalan haberler de okuyucu tarafından çoğu kez sorgulanmamakta ve doğru kabul edilmekte..
Dünyada yalan haber üretimi artık basın özgürlüğü ve doğru habercilik kavramlarının hayata geçirilmesinde rol model olmaktan çoktan çıkan CNN, BBC, Guardian, Independent, New York Times gibi mecralar aracılıyla yapılmakta ve bu da güvenilir kaynakları zaten çok azalmış olan medya takipçileri arasındaki inanılırlığı tamamen sıfırlamakta.
Donald Trump’ın haklı olarak fake news olarak adlandırdığı ve itibarı artık yerlerde sürünen bu yayın organlarının geçmiş güvenilirliklerini hovardaca harcayarak uydurdukları yalan haberler, sosyal medya kullanıcıları arasında da hızla yayılıyor.
Sözünü ettiğimiz yayın organlarının ve sosyal ağlarının Türkiye’deki temsilcileri FOX Haber, Sözcü, Cumhuriyet, Halk TV, Tele 1, KRT, TV24, Ahval, Independent Türkiye olarak öne çıkıyor.
Bu türden algı operasyonlarıyla somut olarak ilk kez küresel destekle sahnelenen Gezi kalkışması ve vandalizmi esnasında karşılaştık.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başımızın belası çok başlı basın mevzuatı 07 Temmuz 2020 | 2.083 Okunma Mavi Vatan varsa Dijital Vatan da olmalı 07 Temmuz 2020 | 2.321 Okunma Üniversiteler pırıl pırıl mı oldu? FETÖ filan kalmadı mı? 04 Temmuz 2020 | 5.007 Okunma Erdoğan, iyilik yaptığı "İbni Mülcem"lerin şerrinden sakınabildi mi? 02 Temmuz 2020 | 3.821 Okunma Bu ülkenin insanına polisi sevdirmek mümkün müydü? 30 Haziran 2020 | 3.193 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar