Fuat Uğur
Fuat Uğur Türkiye

Erdoğan Trump’ı anladı ve süre tanıdı

20 Mayıs 2017 | 1.9 K

Şimdi bu başlığı görüp ileri geri konuşacak bir sürü zevzek çıkacaktır ama sözüm aklı zayi olmamışlara.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD’ye gitmeden önce şunu çok iyi biliyordu:
Başkan Donald Trump, ABD devletine, yani moda deyimle establishment denilen Amerikan müesses nizamına hâkim değil. Ötesi berisi oynayan, Pentagon’u, CIA’i, FBI’ı hepsi birden ayrı telden çalan bir yapı bu. Sözü edilen bu yapının ipleri ise Trump’ın değil, siyaseten kendini Hillary Clinton ve Barack Obama ile ifade edenlerin elinde. Yargı ve dahası medya yine onların çok önemli bir enstrümanı. Yani Trump’ın literatüre geçen sözleriyle Fake News (yalan haber) ekseni.
Erdoğan, stratejik ortak olarak nitelediği ABD’nin yeni başkanının bu sıkışmışlığını muhtemel ki iktidara geldiği yıllardaki kendi hâline çok benzetti.
Donald Trump önceki gün attığı bir tweet’te “Amerika’da hiçbir başkana bana olandan daha kötü davranılmadı. Bu bir cadı avı” diyor.
Hatırlayalım 2002’den sonraki süreci ve Erdoğan’ın başına gelenleri. Tekrar etmeye gerek var mı? İnanılmaz ve onlarca tarihî romana malzeme verecek olaylar zinciri. Son olarak 15 Temmuz askerî darbe girişimi ile “taçlanan” alçaklıklar, pespayelikler, cinayetler ve ihanetler silsilesi...

Devamını Oku