Türkiye’nin Suriye’deki rolü

Türkiye'nin Suriye politikasında yaptığı değişiklik gösterdi ki, ABD'nin dümen suyundan ayrılırsa daha etkili oluyor ve daha iyi sonuçlar alıyor. Bu gerçeği New York’ta bir kez daha gördük. Türkiye...

Türkiye'nin Suriye politikasında yaptığı değişiklik gösterdi ki, ABD'nin dümen suyundan ayrılırsa daha etkili oluyor ve daha iyi sonuçlar alıyor.

Bu gerçeği New York’ta bir kez daha gördük.

Türkiye, uçak krizini çözerek Rusya’yla uzlaştıktan sonra ABD’ye karşı elini güçlendirdi ve yeniden Suriye denklemi içinde yer alabildi.

Eğer Ankara bu politika değişikliğine gitmeseydi, 15 Temmuz öncesinde olduğu gibi eli kolu bağlı Suriye’de olup biteni sadece izlemekle yetinecekti.

Ankara, koalisyonun üyesi olarak ABD’yle uyumlu kalmayı önemserken, ABD, Rusya ile uçak krizini de kullanarak Türkiye’nin felçli kalmasından rahatsız değildi. Aksine memnundu.

Türkiye’nin Suriye sınırında çakılı kalması, Washington’un Kürt koridoru oluşumuna desteğini kolaylaştırmıştı.

Başından beri Türkiye’nin güvenli bölge önerisine karşı durması da bu koridorun oluşmasını yeğlemesindendi.

ABD’nin bu planını Türkiye’nin Rusya ile krizi çözüp, kendi askeri gücüyle hareket edeceği konusunda kararlılığını göstermesi bozdu.

New York’ta Amerikalıların en çok Türkiye-Rusya ilişkilerini öğrenmeye çalışması, bu politika değişikliğinin etkili olduğunu gösterdi.

Türkiye, ABD’nin dümen suyundan çıktı ve kendi gücünü kullanmaya başladı.

ANKARA’NIN ROLÜ

Bu değişim Ankara’nın Suriye konusunda önemli bir rol üstlenmesini de beraberinde getirdi ki, bu zaten sorunun yükünü en fazla çeken ülke olarak hakkıydı.

Mültecilerin en çok yükünü çeken, Suriyelilere insani yardım ulaştırılması için en çok çaba gösteren ülke olmasına ve PKK-PYD-YPG ve DAİŞ’in (IŞİD) can yakıcı saldırılarına ve nihayet 15 Temmuz darbe girişimiyle ele geçirilmesi riskine rağmen, ABD başta olmak üzere hiçbir ‘dost ve müttefikin’ kılı kıpırdamamıştı.

Bu durum Ankara’nın kimseden bir şey beklemeden kendi gücüyle harekete geçmesinin en doğru yol olduğunu gösterdi ve askeri güçle desteklediği bir hamleyle terör örgütlerine dayalı Batı politikasını geriletti.

Bundan sonra Suriye için çalıştırılacak karar mekanizmalarında Türkiye’nin de önemli rolü olacaktır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimsesiz çocukların kimsesi olun 23 Nisan 2018 | 117 Okunma Üçlü saldırının Türkiye’ye etkileri 16 Nisan 2018 | 776 Okunma Hürriyet’te yeni dönem 09 Nisan 2018 | 2.097 Okunma Ödüllü habercilik 02 Nisan 2018 | 55 Okunma Hürriyet Türkiye’nin ortak değeridir 26 Mart 2018 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar