Türkiye’nin İhtiyaç Sıralaması

Maslow’un ünlü ihtiyaçlar listesinin başında yemek yemek, su içmek, nefes almak gibi hayatta kalmak için zorunlu olan fizyolojik ihtiyaçlar gelir.İnsan ancak bu ihtiyaçlarını giderdikten sonra ikinci sıradaki...

Maslow’un ünlü ihtiyaçlar listesinin başında yemek yemek, su içmek, nefes almak gibi hayatta kalmak için zorunlu olan fizyolojik ihtiyaçlar gelir.

İnsan ancak bu ihtiyaçlarını giderdikten sonra ikinci sıradaki ihtiyaçlarıyla ilgilenir. Beden, iş, sağlık güvenliği gibi. Bu ihtiyaçlar da giderilmişse sosyal, kültürel ihtiyaçlarına yönelir.

Bu iktidar döneminde Türkiye, Maslow’un ihtiyaçlar listesinin birincisi sırasına takılıp kaldı. Henüz onu aşabilmiş değil.

Halkın çok büyük bir bölümünün ihtiyaç listesinin başında geçinebilmek geliyor. Ücretliler, emekliler, küçük esnaf geçinemiyor.

Ücretler düşük, enflasyon çok yüksek, dolayısıyla geçim zorluğu ilk sıradaki yerini koruyor.

Dolayısıyla Türkiye’nin asıl gündemi hayat pahalılığı ve işsizlik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MHP’nin Rahatsızlığı 14 Haziran 2024 | 728 Okunma Sığınmacı Politikası Büyük Sorun 12 Haziran 2024 | 1.315 Okunma İYİ Parti'nin Siyasi Yelpazedeki Yeri 10 Haziran 2024 | 1.810 Okunma Kayyım Süreci Başladı 07 Haziran 2024 | 170 Okunma Yatağa Aç Girenler 05 Haziran 2024 | 334 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar