TSK’ya geri dönüş

KUMPAS davaları ve disiplin kurulu kararlarıyla emekli edilen ve ilişiği kesilen subay ve astsubayların yeniden göreve dönmelerinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) birkaç yönden rahatlatacağını dün...

KUMPAS davaları ve disiplin kurulu kararlarıyla emekli edilen ve ilişiği kesilen subay ve astsubayların yeniden göreve dönmelerinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) birkaç yönden rahatlatacağını dün belirtmiştim.

Böyle bir uygulamanın adaletin gerçekleşmesi, mağduriyetin giderilmesi, TSK’nın yetişmiş personel ihtiyacının giderilmesi, moral ve motivasyonunun yükselmesi, kendini bugüne kadar gizlemeyi başarmış FETÖ mensuplarının araştırılması, terfilerinin engellenmesi gibi yararları olacağı açık.

TSK’da bir kademeyi tasfiye etmeye yönelik olduğu anlaşılan kumpas davalarının amaçlarını engellemenin en etkili yollarından biri tasfiye edilen askerlerin yeniden TSK’ya kazandırılması olacaktır.

Bu konuyu işlediğim dünkü yazıma çok fazla destek ve olumlu geri dönüşler oldu.

Gelen yanıtlar, birçok kumpas mağduru subay ve astsubayın göreve dönmeye hazır olduğunu gösteriyor.

Kendilerine yapılan muameleyi içlerine sindirmeleri mümkün değil.

Geri dönme isteklerinin en önemli gerekçesi ettikleri askerlik yeminine ve TSK’ya olan bağlılıkları. Kumpas davaları ve disiplin kurulu kararıyla ayrılmak zorunda kalan pilotlarla ilgili geri dönüş düzenlemesi yapıldı ve ilan edildi.

Sivil hava yollarında kaptan seviyesinde görev yapan ve çok iyi maddi koşullara sahip olmalarına karşın, geri dönmeye hazır jet pilotları da son 5 yılda ayrılmak zorunda kalmış genç F-16 pilotları da...Bu durum Kara ve Deniz Kuvvetleri için de geçerli. Harp okullarından, uydurulmuş disiplin gerekçesi veya şok mangalarının baskısı sonucu ayrılmış olanlar da dönmek istiyor. Bunu sağlamak için daha kapsamlı bir yasa düzenlemesi bekliyorlar.

GENERALLİK/AMİRALLİK BEKLERKEN

Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk gibi davalardan birçok önü açık general ve amiralin terfileri davalar sürerken Yüksek Askeri Şûra görüşülemedi ve süreleri dolanlar emekli olmak zorunda kaldılar.Ayrıca üç kuvvette de general ve amiral olması çok yüksek ihtimal olan albaylar da kumpas davaları nedeniyle tasfiye edildi.Sadece Balyoz 1. 2. ve 3. davaları nedeniyle emekli olmak zorunda kalan albay sayısı 112. Başka nedenlerle ayrılan 10 albay daha söz konusu.Terfi edeceklerine kesin gözüyle bakılan generaller de emekli edildi.Bu general, amiral ve albayların ortak özellikleri terfi sıralamasında en üstte bulanan, parlak sicile sahip subaylar olması.Bu subayların kumpas davalarıyla tasfiye edilmelerinden sonra yerlerine kumpasın amaçladığı FETÖ mensubu subayların terfi ettirildiği 15 Temmuz kanlı darbe girişiminde ortaya çıktı.

PARLAK SİCİLLER

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bekir Coşkun'un farkı 26 Ekim 2020 | 651 Okunma Merkez sağ sorunu 23 Ekim 2020 | 796 Okunma İktidarın İyi Parti'den beklentisi 21 Ekim 2020 | 999 Okunma Maden işçisinin isyanı 19 Ekim 2020 | 641 Okunma Anayasa'yı yok saymak 16 Ekim 2020 | 928 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar