Terör referandumun konusu olmamalı

TERÖR bir insanlık suçudur.Bu nedenle iç siyasette de uluslararası siyasette de araç olarak kullanılmamalıdır. İçeride partiler üstü bir ulusal sorun, dışarıda devletler üstü, uluslararası bir...

TERÖR bir insanlık suçudur.
Bu nedenle iç siyasette de uluslararası siyasette de araç olarak kullanılmamalıdır. İçeride partiler üstü bir ulusal sorun, dışarıda devletler üstü, uluslararası bir sorun olarak ele alınmalı ve mücadele bu anlayışla yürütülmelidir.

Böyle olması gerektiği halde içeride terör örgütünü arkasına alarak siyaset yapan siyasi partiler, uluslararası alanda terör örgütlerini kullanarak dış politika yürüten ülkeler hep var oldu.

Hiçbir gerekçe terörü haklı kılmayacağı gibi terör örgütlerine destek veren ülkeleri de sorumluluktan kurtarmaz.


TERÖR TARTIŞMASI
Seçimlere giderken olduğu gibi şimdi referanduma giderken de bu yönlü bir tartışma yaşandı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un, referanduma giderken terör eylemleri ve suikastler olabileceği endişesini taşıdıkları, amacın Türkiye’ye diz çöktürmek olduğu, referandumdan evet çıkması sonrasında terör örgütlerinin bu imkânı bulamayacakları, şeklinde özetlenebilecek sözleri tartışma yarattı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kurtulmuş’a sert yanıtlar verdi. Bu sözlerin teröre destek itirafı anlamı taşıdığı, şantaj niteliğinde olduğu yönünde değerlendirmeler yaptı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ise sözlerinden bu yorumun çıkarılamayacağını, bunun iyi niyetle bağdaşmayacağını ifade etti. Tartışmanın büyümesi üzerine Kurtulmuş, dün TGRT’de katıldığı yayında sözlerini açıklarken çok kesin ifadeler kullandı. Kurtulmuş özet olarak, “Terörü maşa gibi kullanarak siyasi çıkar sağlamak namussuzluktur” ifadesiyle sözlerini netleştirdi.

Doğru olan yaklaşım bu yaklaşımdır. Terör, siyasette maşa olarak kullanılmamalıdır. Terör, Türkiye’nin ulusal bir sorunudur. PKK terörü 30 yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Buna şimdi FETÖ, DAEŞ terörü de eklendi. Suriye içsavaşı Türkiye’nin askeri müdahalesine yol açacak aşamaya geldi.

Böyle bir ortamda, teröre ve savaşa partiler üstü yaklaşmak, ulusal çözümler aramak esas olmalıdır.


DOĞAL ETKİ
Partiler soruna partiler üstü yaklaşsa da terör siyaseti etkilemiyor mu?

Elbette etkiliyor...

Ancak bu etki doğal bir etkidir...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar ucuz ekmek satışını neden engeller ki? 15 Ocak 2021 | 695 Okunma Düşmanlaştırarak seçim kazanmak 13 Ocak 2021 | 1.684 Okunma Güçlendirilmiş iktidar 11 Ocak 2021 | 1.213 Okunma Seçimle gelen seçimle gitmek istemeyince 08 Ocak 2021 | 1.570 Okunma Gerçek sorularımız varken... 06 Ocak 2021 | 788 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar