Terör referandumun konusu olmamalı

TERÖR bir insanlık suçudur.Bu nedenle iç siyasette de uluslararası siyasette de araç olarak kullanılmamalıdır. İçeride partiler üstü bir ulusal sorun, dışarıda devletler üstü, uluslararası bir...

TERÖR bir insanlık suçudur.
Bu nedenle iç siyasette de uluslararası siyasette de araç olarak kullanılmamalıdır. İçeride partiler üstü bir ulusal sorun, dışarıda devletler üstü, uluslararası bir sorun olarak ele alınmalı ve mücadele bu anlayışla yürütülmelidir.

Böyle olması gerektiği halde içeride terör örgütünü arkasına alarak siyaset yapan siyasi partiler, uluslararası alanda terör örgütlerini kullanarak dış politika yürüten ülkeler hep var oldu.

Hiçbir gerekçe terörü haklı kılmayacağı gibi terör örgütlerine destek veren ülkeleri de sorumluluktan kurtarmaz.


TERÖR TARTIŞMASI
Seçimlere giderken olduğu gibi şimdi referanduma giderken de bu yönlü bir tartışma yaşandı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un, referanduma giderken terör eylemleri ve suikastler olabileceği endişesini taşıdıkları, amacın Türkiye’ye diz çöktürmek olduğu, referandumdan evet çıkması sonrasında terör örgütlerinin bu imkânı bulamayacakları, şeklinde özetlenebilecek sözleri tartışma yarattı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kurtulmuş’a sert yanıtlar verdi. Bu sözlerin teröre destek itirafı anlamı taşıdığı, şantaj niteliğinde olduğu yönünde değerlendirmeler yaptı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ise sözlerinden bu yorumun çıkarılamayacağını, bunun iyi niyetle bağdaşmayacağını ifade etti. Tartışmanın büyümesi üzerine Kurtulmuş, dün TGRT’de katıldığı yayında sözlerini açıklarken çok kesin ifadeler kullandı. Kurtulmuş özet olarak, “Terörü maşa gibi kullanarak siyasi çıkar sağlamak namussuzluktur” ifadesiyle sözlerini netleştirdi.

Doğru olan yaklaşım bu yaklaşımdır. Terör, siyasette maşa olarak kullanılmamalıdır. Terör, Türkiye’nin ulusal bir sorunudur. PKK terörü 30 yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Buna şimdi FETÖ, DAEŞ terörü de eklendi. Suriye içsavaşı Türkiye’nin askeri müdahalesine yol açacak aşamaya geldi.

Böyle bir ortamda, teröre ve savaşa partiler üstü yaklaşmak, ulusal çözümler aramak esas olmalıdır.


DOĞAL ETKİ
Partiler soruna partiler üstü yaklaşsa da terör siyaseti etkilemiyor mu?

Elbette etkiliyor...

Ancak bu etki doğal bir etkidir...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bekir Coşkun'un farkı 26 Ekim 2020 | 665 Okunma Merkez sağ sorunu 23 Ekim 2020 | 796 Okunma İktidarın İyi Parti'den beklentisi 21 Ekim 2020 | 999 Okunma Maden işçisinin isyanı 19 Ekim 2020 | 641 Okunma Anayasa'yı yok saymak 16 Ekim 2020 | 928 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar