Tarihi temel

ANKARA’da AK Parti-MHP ittifakının -referandumdan hangi sonuç çıkarsa çıksın- devam edip etmeyeceği sorusu gündemde.İttifakın bir sonucu olarak hükümette ve bürokraside MHP’lilerin yer alacağına...

ANKARA’da AK Parti-MHP ittifakının -referandumdan hangi sonuç çıkarsa çıksın- devam edip etmeyeceği sorusu gündemde.
İttifakın bir sonucu olarak hükümette ve bürokraside MHP’lilerin yer alacağına ilişkin tahminler tavan yapmış durumda.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, 7 Haziran seçimlerinden sonra da 1 Kasım seçimlerinden sonra da daha önce birlikte cumhurbaşkanı adayı çıkarmış olmalarına rağmen, CHP ile birlikte hareket etmedi. 1 Kasım seçimlerinden sonra AK Parti’yle ittifaka yöneldi.

Bu yakınlaşmada, hükümetin PKK ve Suriye konusunda değiştirdiği politikalarının MHP ile örtüşmesi, 15 Temmuz darbe kalkışması ve MHP içindeki muhalefetin genel başkan değiştirmeye yönelik kongre toplama girişimleri başlıca etkenler olarak görülüyor.


KÖKEN BİRLİĞİ
İki parti arasındaki yakınlaşmanın MHP açısından son dönemde ortaya çıkan siyasi koşulların bir sonucu olduğu açık. Tabii ki, yakınlaşmada ideolojik akrabalık ve dayandığı tarihi kökenin de kolaylaştırıcı bir işlev gördüğünü söylemek gerekir.

İki partinin ana karakterlerini oluşturan siyasi akımların ortak temelini Abdülhamid dönemine kadar geriye götürmek mümkündür.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar ucuz ekmek satışını neden engeller ki? 15 Ocak 2021 | 813 Okunma Düşmanlaştırarak seçim kazanmak 13 Ocak 2021 | 1.685 Okunma Güçlendirilmiş iktidar 11 Ocak 2021 | 1.214 Okunma Seçimle gelen seçimle gitmek istemeyince 08 Ocak 2021 | 1.570 Okunma Gerçek sorularımız varken... 06 Ocak 2021 | 790 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar