Tarih bilgisi ve bilinci

Lozan’a burun kıvıranların eksik bilgiyle veya tarihi gerçeği çarpıtarak söyledikleri gibi 12 Ada da Atatürk ve İnönü tarafından Yunanistan’a verilmiş değildir.

Türkiye’nin tapu belgesi olan Lozan Antlaşması ise Atatürk ve İnönü’nün büyük zaferidir. Öyle, "Meis'i İtalyanlara vermişiz, onlar da Yunanistan'a vermiş. Yanı başımızda, vermişiz" diyecek bir antlaşma değildir.

Tarih bilgisi ve bilinci siyasetle ilgilenenler için çok önemlidir.

Tarih bilgisinin eksikliği ve bilinç yetersizliği siyasileri çok sık sıkıntıya sokar, zor durumda bırakır. Özellikle dış politika alanında çalışıyorsanız, hele dışişleri bakanlığı gibi bir görev yürütüyorsanız, başarılı olmanız için önce kendi tarihinize hakim olmanız, yere sağlam basmanız gerekir.

Bu açılardan baktığımızda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, televizyonda, Lozan’la ve Meis Adası ile ilgili yaptığı açıklama talihsiz bir açıklamadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidarın yönetememe sorunu 28 Ekim 2020 | 545 Okunma Bekir Coşkun'un farkı 26 Ekim 2020 | 736 Okunma Merkez sağ sorunu 23 Ekim 2020 | 797 Okunma İktidarın İyi Parti'den beklentisi 21 Ekim 2020 | 1.000 Okunma Maden işçisinin isyanı 19 Ekim 2020 | 643 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar