PKK’nın Kuzey Suriye hedefi

TÜRKİYE, sınırdan hem IŞİD'i hem YPG'yi vurmaya başladı. Suriye’nin Cerablus-Azez hattının karşısındaki askeri varlığını da güçlendirdi. Buradan yaptığı top ve füze...

TÜRKİYE, sınırdan hem IŞİD'i hem YPG'yi vurmaya başladı.

Suriye’nin Cerablus-Azez hattının karşısındaki askeri varlığını da güçlendirdi.

Buradan yaptığı top ve füze atışlarıyla PKK-PYD’ye bağlı YPG’nin Menbiç’ten Cerablus’a ilerlemesini önlüyor.

PKK-PYD-YPG’nin hedefi ise Cerablus’u da alıp, Türkiye sınırı boyunca Kürt koridorunu tamamlamak. Böylece Akdeniz’e açılan bir Kürt bölgesi oluşturmak.

Bu hedef, PKK’nın kurmayı tasarladığı Kürdistan devletinin ekonomik ve askeri açıdan ayakta kalmasını sağlayacak nefes borusuna ulaşmak anlamı taşıyor.

Kuzey Suriye projesi ‘Büyük Kürdistan Devleti’ projesinin dört ayağından birini oluşturuyor.

Türkiye’yi tehdit eden ayağı ise Güneydoğu’nun bu projenin en büyük parçasını oluşturması.

Kuzeybatı İran ve Kuzey Irak’la birlikte projenin dört ayağı tamamlanıyor.

PKK bu dört ülkenin dört parçasında da siyasi ve askeri olarak örgütlü.

ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgal etmesinden bu yana da hem siyasi hem askeri olarak güç kazanmış durumda.

MODEL, KUZEY SURİYE

Dört parçadaki siyasi ve silahlı örgütlerin hepsi PKK’nın Abdullah Öcalan’ın talimatıyla oluşturduğu KCK’ya bağlı. Her parçadaki siyasi parti ve ona bağlı silahlı güçler sonuçta KCK’nın bir parçası. KCK ise öngörülen Birleşik Kürdistan’ın ‘Konfederal Devleti’ni oluşturuyor.

KCK’nın Suriye ayağını oluşturan PYD ve YPG, Kuzey Suriye’de ABD adına savaşırken karşılığında bu bölgeyi kontrolleri altına aldı. Bölgedeki Arap ve

Türkmen köylerine saldırarak katliamlar yaptı ve göçe zorlayarak etnik temizliğe girişti. Şimdi kontrol PYD’nin dolayısıyla PKK’nın elinde.

Kuzey Suriye’nin PKK açısından önemi, Öcalan’ın, ABD’li düşünür Murray Bookchin’in tezlerini esas alarak sahiplendiği ‘komünal’ sistemi uygulamaya geçirmeye çalıştığı bir laboratuvar niteliğinde olması. PKK-PYD, Kuzey Suriye’de özellikle kırsal alanda ‘kömün’ esaslı bir örgütlenmeye yöneldi. Bu yapı üzerine Kürdistan’ın ayaklarından biri olarak Kuzey Suriye’de ilk ‘Komün Esaslı Federasyon’u hayata geçirmeyi hedefliyor. Sonra diğer üç parçada da aynı örgütlenmeyle ‘Komünal-Konfederal Kürdistan’ı kurmak.

Kuzey Suriye PKK’nın en rahat hareket edebildiği, ABD desteğini arkasına aldığı pilot bölge niteliğinde.

Bu projesinin hayata geçirip ayakta tutabilmesi için Kürt koridorunu sağlamaya çalışıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bekir Coşkun'un farkı 26 Ekim 2020 | 665 Okunma Merkez sağ sorunu 23 Ekim 2020 | 796 Okunma İktidarın İyi Parti'den beklentisi 21 Ekim 2020 | 999 Okunma Maden işçisinin isyanı 19 Ekim 2020 | 641 Okunma Anayasa'yı yok saymak 16 Ekim 2020 | 928 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar