Örümcek ağı

TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinden kaynaklanan iki temel dayanağı niteliğindeki 'laiklik' ve 'üniter yapı' ilkelerinin başına gelmeyen kalmadı. Bu iki ilke üzerine inşa edilmiş devlet yapısını...

TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinden kaynaklanan iki temel dayanağı niteliğindeki 'laiklik' ve 'üniter yapı' ilkelerinin başına gelmeyen kalmadı.

Bu iki ilke üzerine inşa edilmiş devlet yapısını yıkmayı amaçlayan faaliyetlerin, on yıllara dayanan, uluslararası desteğe sahip, çok ince bir planlamaya dayandığı artık üstü örtülemeyecek açıklıkta ortaya çıkmış durumdadır.


15 Temmuz kanlı darbe girişimi ve bir yıldır süren şehir savaşlarından sonra, FETÖ ve PKK’nın faaliyetlerini ‘demokratikleşme’ kılıfı ile izah etmeye dönük çabalar sürüyor.

Bu iki örgütün kanlı faaliyetleri sürerken bile, “Türkiye demokratikleşiyor” diye savunmak ve bunu ‘aydın’ sorumluluğu diye sunmak, bir art niyet değilse, İran aydınlarının 40 yıl önce gösterdikleri türden bir saflık olmalı...

DEMOKRASİ NERESİNDE?

FETÖ faaliyetleri on yıllarca ‘inanç özgürlüğü’ kılıfı altında savunuldu, desteklendi. İnsan hakları cümlesinden sayıldı, demokratikleşmenin gereği olarak sunuldu.

Alternatif bir eğitim sistemi kurulmasına, laiklik karşıtı, Atatürk düşmanı bireyler yetiştirilmesine, bunların devlet kadrolarına yerleştirilmesine göz yumuldu, hatta destek verildi. Bunu yapanlar arasında halkı etkileme, algı oluşturma konumunda olan birçok ‘aydın’ da vardı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş, demokratik bir ülke olmasının ‘olmazsa olmaz’ koşulu niteliğindeki laiklik ilkesine karşı olan faaliyetlere, devletle sorunlu sol ve sağ çevrelerden küçümsenmeyecek destek geldi.

Bu destek ‘aydın sorumluluğu’ adı altında hem Fetullah Gülen cemaatine hem de PKK’ya verildi.

Oysa her iki örgütün de demokrasinin ‘d’siyle ilgisi yok...

FETÖ’de bir demokratik yapıdan, demokratik bir işleyişten, demokrasi amacından söz etmek mümkün mü? Ruhani lider, Mesih-mehdi muamelesi gören tek adam yönetiminde, laikliğe karşı bir örgütün demokratik olması ve demokrasiyi amaçlaması mümkün olabilir mi?

Aynı durum PKK için de geçerlidir...

O da tek adam yönetiminde, Stalinist anlayışla örgütlenen ve çalışan, terörle, şiddetle halkı sindiren, katı bir hiyerarşiye sahip, bu hiyerarşiye veya emre uymayanların infaz edildiği, tarihin en kanlı terör örgütlerinden birini ‘demokrasi’ ve ‘demokratikleşme’ kavramlarıyla tarif etmek mümkün mü?

İKİSİNİ AYIRMAK

Bu örgütlerle mücadelenin başarısı halk ile örgüt mensuplarını birbirinden ayırmaktır.

Halkla terör örgütlerini aynı kefeye koymak, aynı muameleyi yapmak hatasına düşmemektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bekir Coşkun'un farkı 26 Ekim 2020 | 651 Okunma Merkez sağ sorunu 23 Ekim 2020 | 796 Okunma İktidarın İyi Parti'den beklentisi 21 Ekim 2020 | 999 Okunma Maden işçisinin isyanı 19 Ekim 2020 | 641 Okunma Anayasa'yı yok saymak 16 Ekim 2020 | 928 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar