Org. Akar’dan Rahşan Ecevit’e ziyaret

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 33. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da verilen resepsiyonda 'Kıbrıs Fatihi' olarak bilinen Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'e saygısızlık yapıldığı...


KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 33. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da verilen resepsiyonda 'Kıbrıs Fatihi' olarak bilinen Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'e saygısızlık yapıldığı haberleri basında geniş yer ve yankı buldu.

KKTC Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyona ilerlemiş yaşına rağmen katılan Rahşan Ecevit’in bakanların, Genelkurmay Başkanı’nın ve büyükelçinin bulunduğu masaya davet edilmediği, bir köşede bırakıldığı ve resepsiyondan ayrılırken de asansör kapısında, Komutan’ın korumaları tarafından engellendiği yönündeki haberlere özellikle CHP ve DSP tarafından tepki gösterilmişti.

Saygısızlık olarak değerlendirilen olay; resepsiyon katında Genelkurmay Başkanı için hazır tutulan asansöre yönelen Rahşan Ecevit’e asansörü tutan korumaların, “Komutan geliyor, siz diğer asansöre binebilir misiniz” şeklinde öneride bulunmalarıydı.

AKAR’IN TALİMATI

Olayı ertesi gün basından öğrenen Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü’ye araştırma yapılması, Rahşan Hanım’a bir saygısızlık yapılıp yapılmadığının tespit edilmesi talimatı verdi.

Tuğg. Özkürkçü olayı araştırdı, asansörü tutan Akar’ın korumalarıyla konuşuldu. Korumalar resepsiyondan çıkış sırasında katta iki asansörün de hazır olduğunu, Komutan için ayrılan asansörün yanındaki asansörün de hazır bulunduğu bilgisini verdi. Org. Akar’ın beklendiği sırada Rahşan Ecevit ve ona eşlik edenlerin geldiğini, Komutan için bekleyen asansöre yöneldiklerini, bu sırada korumanın kendisine “Efendim, Komutan da geliyor, siz yandaki asansörü kullanabilir misiniz” önerisinde bulunduğu belirtildi. Rahşan Hanım’ın bu öneriyi duymadığı, Akar için bekletilen asansöre bindiği ifade edildi. Korumanın ifadesinde, “Rahşan Hanım ve beraberindekiler binince, ben de asansörde onlara eşlik ettim ve istedikleri kata kadar indirip, asansörü tekrar yukarıya çıkardım” dediği öğrenildi.

RAHŞAN HANIM’I ARAYIN

Tuğg. Özkürkçü’nün yaptırdığı araştırma sonucunda olayın seyri ile ilgili elde edilen bilgiler, o sırada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Pakistan-Özbekistan ziyaretine eşlik eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’a iletildi.

Akar, Özkürkçü’ye şu talimatı verdi:

“Hemen Rahşan Hanım’ı arayın. Çıkan haberlere üzüldüğünü tahmin ediyorum. Benim de üzüldüğümü iletin. Ben Sayın Rahşan Ecevit’in resepsiyona geldiği yolunda bilgilendirilmedim. Haberim olmadı. Şu anda yurtdışında olduğumu, yurda döner dönmez, uygun olur ve kabul ederse kendilerini evlerinde ziyaret etmek istediğimi iletin.”

Akar’ın talimatı üzerine Tuğgeneral Özkürkçü, Rahşan Hanım’ı arayarak Komutan’ın mesajını iletti. Rahşan Hanım, Akar’ın ilgisini ve nezaketini memnuniyetle karşıladı.

Şimdi Rahşan Hanım’ın Ankara’da olduğu ve uygun bulunduğu gün, Orgeneral Akar’ın, kendisini evinde ziyaret etmesi bekleniyor.

‘EV SAHİBİ DEĞİLDİK’

KKTC resepsiyonunda Rahşan Hanım’a gerekli ilginin gösterilmediği, Genelkurmay Başkanı Akar’ın bulunduğu masaya davet edilmediği eleştirileriyle ilgili olarak Komutan’ın yakın çevresine şu değerlendirmeyi yaptığını paylaşalım:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Virüsün önüne yine emekçiler atıldı 02 Aralık 2020 | 710 Okunma İmamoğlu ve Yavaş'tan sosyal devlet dersleri 30 Kasım 2020 | 2.227 Okunma Başarılı gözükmek uğruna... 27 Kasım 2020 | 2.126 Okunma Dar alanda siyaset 25 Kasım 2020 | 784 Okunma İktidarın baş döndüren manevraları inandırıcılık sorunu yarattı 23 Kasım 2020 | 2.507 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar