Meşru savunma hakkı

IRAK Başbakanı İbadi, Başika'daki Türk askeri varlığını kastederek Türkiye'yi 'işgalci' ilan etmeyi sürdürüyor.Türk askerinin Irak’tan çekilmesini istiyor, “Türkiye ileri gitmesin...


IRAK Başbakanı İbadi, Başika'daki Türk askeri varlığını kastederek Türkiye'yi 'işgalci' ilan etmeyi sürdürüyor.
Türk askerinin Irak’tan çekilmesini istiyor, “Türkiye ileri gitmesin, uyarıyoruz” diye tehdit ediyor.

Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri varlığının gerekçelerini dün yansıtmıştım. PKK ve DEAŞ’ın Türkiye’ye saldırıları, Türkiye’yi parçalama gayretleri, büyük göç sorunu, tarihi ve hukuki nedenleri saymıştım.

Bugün ‘işgal’ iddiası karşısında ‘meşru savunma hakkı’ üzerinde duracağım.


İŞGALCİ KİM?
Musul operasyonu vesilesiyle 36 ülkeden askerlerin Irak’ta bulunduğunu öğrendik.

İbadi’nin -belki tamamını bilip bilmediğinden emin bile olmadığı- bu ülkelere bir itirazı yok.

Hele ABD, İngiltere ve Fransa’ya hiç yok.

Sadece Türkiye’ye var.
Eğer İbadi’nin itirazı ulusal kurtuluş mücadelesi mahiyetinde bir itiraz ise 2003’te Irak’ı işgal eden ve sonra üçe bölüp bir milyondan fazla Iraklının ölümüne neden olan işgalcilerdir. Bunlar arasında Türkiye yoktur. 

Şimdi ülkesini kurtarmaktan söz eden İbadi, bu kurtuluşu ABD, İngiltere ve Fransa’dan beklemektedir. Peki ülkesini kimden kurtaracaktır?

DEAŞ’tan...

DEAŞ nasıl ortaya çıkmıştır?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Virüsün önüne yine emekçiler atıldı 02 Aralık 2020 | 710 Okunma İmamoğlu ve Yavaş'tan sosyal devlet dersleri 30 Kasım 2020 | 2.227 Okunma Başarılı gözükmek uğruna... 27 Kasım 2020 | 2.126 Okunma Dar alanda siyaset 25 Kasım 2020 | 784 Okunma İktidarın baş döndüren manevraları inandırıcılık sorunu yarattı 23 Kasım 2020 | 2.507 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar