Maden işçisinin isyanı

O Somalı madenciler ki, 301 arkadaşlarının acısı henüz dinmemişken, aynı madenlerde, aynı koşullarda çalışmaya mecbur kaldıkları gibi ücretleri, tazminatları ödenmiyor. Böyle bir düzen…

Tazminat ödemeden işçi çıkarmayı yasal hakları gibi görüyorlar. Hakkını almak için greve giden işçinin sonuç alamayacağını, grevin yasaklanacağını biliyorlar. İktidarın kendilerinden yana tutum alacağından eminler.

Ücretleri ve tazminatları ödenmeyen Soma maden işçileri Ankara'ya yürümek için yola çıktılar.

Her ilçede yolları kesildi.

Son olarak Salihli'ye ulaşabildiler.

Orada da güvenlik güçleri işçilere müdahale etti. 31 işçiyi gözaltına aldı. Onlar da Salihli meydanında oturma eylemi yapmaya karar verdiler.

Güvenlik güçleri yine önlerini kesince bir maden işçisi artık isyan etti.

İsyanını da şöyle ifade etti:

"Sanki hırsızlığı, namussuzluğu, arsızlığı biz yapmışız gibi hesabı bizden sormaya çalışıyorlar. Yani hesabı sorması gerekenlere gidip, hesap soramayanlar, bize hesap sormaya çalışıyorlar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çullanma siyaseti 04 Aralık 2020 | 1.043 Okunma Virüsün önüne yine emekçiler atıldı 02 Aralık 2020 | 713 Okunma İmamoğlu ve Yavaş'tan sosyal devlet dersleri 30 Kasım 2020 | 2.230 Okunma Başarılı gözükmek uğruna... 27 Kasım 2020 | 2.128 Okunma Dar alanda siyaset 25 Kasım 2020 | 786 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar