Kumpas ve 15 Temmuz davaları

15 Temmuz sanıkları mahkemede darbeyi anlatıyor.Dikkat çeken bir yön, rütbeli subayların mahkemede verdikleri ifadelerin daha önceki ifadelerinden farklı olduğu.Bir diğer özellik de 15 Temmuz’a karışanların...

15 Temmuz sanıkları mahkemede darbeyi anlatıyor.
Dikkat çeken bir yön, rütbeli subayların mahkemede verdikleri ifadelerin daha önceki ifadelerinden farklı olduğu.
Bir diğer özellik de 15 Temmuz’a karışanların suçu birbirlerinin üzerine atmaya çalışmaları. O kadar görüntü ortadayken, o kadar canlı yayına rağmen bir kişi dışında suçunu kabul eden olmadı.
Sanıklara bakarsanız hiçbiri darbeye karışmamış, hiçbiri bilgi sahibi değil!
Kim doğru söylüyor, kim gerçeği saklıyor, ilk anda anlamak mümkün değil. Generaller düzeyinde verilen ifadeler birbiriyle çelişiyor.
Yargıçların işi kolay değil.
Kılı kırk yararak olayı aydınlatmaları ve öyle hüküm kurmaları gerekiyor.
KUMPAS DAVALARI
Kanlı darbe girişiminin iyi anlaşılabilmesi için 15 Temmuz davalarıyla Ergenekon, Balyoz, Casusluk gibi kumpas davalarının bir arada değerlendirilmesinde fayda var.
Eğer bu yapılabilirse Türkiye’nin nasıl bir felakete doğru sürüklenmek istendiği ve buna nasıl hazırlık yapıldığı daha iyi anlaşılır.
Görülüyor ki, 15 Temmuz davaları süresince sanıklar birbirlerini suçlamaya, yeni senaryolarla savunma yapmaya devam edecekler. Bu karmaşık ilişkiler ağı içinde gerçeği ve gerçek suçluyu bulmak için yargı bütün titizliğini göstermeli.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD emperyalizmi değişmez 22 Ocak 2021 | 769 Okunma Demokrasimizin eksikleri 20 Ocak 2021 | 209 Okunma Şiddet ve terör siyaset aracı olursa 18 Ocak 2021 | 1.474 Okunma İktidar ucuz ekmek satışını neden engeller ki? 15 Ocak 2021 | 887 Okunma Düşmanlaştırarak seçim kazanmak 13 Ocak 2021 | 1.690 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar