Işık Koşaner’in tutumu

15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra Meclis'te kurulan araştırma komisyonunun daveti üzerine eski genelkurmay başkanları açıklamalar yapıyor. Komisyon kurulmadan önce bir önceki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel...


15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra Meclis'te kurulan araştırma komisyonunun daveti üzerine eski genelkurmay başkanları açıklamalar yapıyor.

Komisyon kurulmadan önce bir önceki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, sorularımı yanıtlamıştı. Özel Paşa, “Millet bizi affetsin, yüreğim yanıyor” diye duygularını yansıtmış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve kendisi gibi diğer sorumluluğu olan herkesin özür dilemesi gerektiğini belirtmişti.

Meclis Araştırma Komisyonu’nun daveti üzerine de eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök açıklamalar yaptı. Özkök, 2004 yılında Milli Güvenlik Kurulu kararıyla Gülen cemaatinin oluşturduğu tehdide dikkat çekildiğini ve mücadele için bir eylem planı hazırlanması konusunda hükümete tavsiyelerde bulunduklarını belirtmişti. Ancak, yetkili makamların yeterli işlem yapmadıklarını, ihraç kararlarına da şerh koyduklarını ifade etmişti.

Başbakan Binali Yıldırım, Özkök’ün açıklamalarından sonra canlı televizyon yayınında söz konusu MGK kararını okumuş, kararda Fetullah Gülen hareketinden söz edildiğini ama ‘terör örgütü’ denilmediğini vurgulayarak, hükümetleri savunan, askerleri ise gerekli önlemi almamakla eleştiren bir konuşma yapmıştı.

ORTAK SORUMLULUK

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Virüsün önüne yine emekçiler atıldı 02 Aralık 2020 | 710 Okunma İmamoğlu ve Yavaş'tan sosyal devlet dersleri 30 Kasım 2020 | 2.227 Okunma Başarılı gözükmek uğruna... 27 Kasım 2020 | 2.126 Okunma Dar alanda siyaset 25 Kasım 2020 | 784 Okunma İktidarın baş döndüren manevraları inandırıcılık sorunu yarattı 23 Kasım 2020 | 2.507 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar