İkinci Kuzey Irak riski

ABD’nin yıllarca İncirlik Üssü’nden kullandığı ‘Çekiç Güç’ eliyle oluşturduğu Kuzey Irak, bugün PKK’nın merkez üssü konumundadır.Washington, 1991 Körfez...

ABD’nin yıllarca İncirlik Üssü’nden kullandığı ‘Çekiç Güç’ eliyle oluşturduğu Kuzey Irak, bugün PKK’nın merkez üssü konumundadır.
Washington, 1991 Körfez Savaşı’ndan sonra Saddam’ı sınırlıyorum diyerek 36. paralelin kuzeyinde oluşturduğu ‘güvenli bölge’de bir yandan Barzani-Talabani ikilisini bir yandan da Öcalan ve PKK’yı destekledi. Bu destek PKK’yı hem askeri hem siyasi açıdan güçlendirdi. PKK’nın Türkiye’ye saldırıları arttı ve giderek Kuzey Irak’ta da etkili bir konuma geldi.
ABD’nin 2003’te Irak’ı işgal etmesine kadar aktif olan Çekiç Güç ‘işlevini’ tamamladı. Irak’ı işgal eden Washington, Talabani’yi Irak cumhurbaşkanı, Barzani’yi Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi başkanı yaparak ödüllendirdi. PKK’yı Kandil ve Kuzey Irak’ta etkili bir askeri ve siyasi güç haline getirdi.
ABD bununla da yetinmedi, 1 Mart tezkeresinin reddedilmesi sonrasında Türk askerinin kafasına çuval geçirdi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) hedefine aldı. TSK’nın itibarsızlaştırılması, Ergenekon, Balyoz ve benzeri davalarda büyük çaplı bir tasfiyenin gerçekleşmesi ve nihayet koruma altına aldığı FETÖ’nün 15 Temmuz’da giriştiği kanlı darbeye kadar, Türkiye ve TSK aleyhine ne varsa doğrudan veya dolaylı destek oldu.
Bugün ise Kuzey Suriye’de ‘2. Kuzey Irak’ yaratılması, ciddi bir risk olarak Türkiye’nin karşısına çıkmış durumda.
ABD-PKK İLİŞKİSİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar ucuz ekmek satışını neden engeller ki? 15 Ocak 2021 | 695 Okunma Düşmanlaştırarak seçim kazanmak 13 Ocak 2021 | 1.684 Okunma Güçlendirilmiş iktidar 11 Ocak 2021 | 1.213 Okunma Seçimle gelen seçimle gitmek istemeyince 08 Ocak 2021 | 1.570 Okunma Gerçek sorularımız varken... 06 Ocak 2021 | 788 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar