Güçlendirilmiş iktidar

Millet İttifakı'nın demokrasi ittifakına dönüşerek büyütülmesi girişimleri de güçlendirilmiş iktidarın hedefinde.

Millet İttifakı, "güçlendirilmiş parlamenter sistem" için model oluşturmaya çalışırken, Cumhur İttifakı "güçlendirilmiş iktidar" modelini çoktan uygulamaya koydu.

Dünyadaki örneklerinin hiçbirine benzemeyen "cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi", güçlendirilmiş tek adam modeli olarak yürürlüğe girdiği gibi uygulama boyunca daha da güçlendirildi.

Demokrasinin temel dayanağı olan kuvvetler ayrılığını fiilen rafa kaldıran iktidar, yasamayı etkisizleştirip, yargıyı da etkisi altına aldı. Böylece yürütme organını tek başına temsil eden Cumhurbaşkanı, denge-denetleme freninden de kurtularak, tek karar verici konumuna geldi.

Yargı ve yasamanın denetiminin etkisiz kılınmasının yanı sıra, güçlendirilmiş iktidar modeline yüzde 90'ı kontrol altına alınan medya da eklendi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD emperyalizmi değişmez 22 Ocak 2021 | 769 Okunma Demokrasimizin eksikleri 20 Ocak 2021 | 209 Okunma Şiddet ve terör siyaset aracı olursa 18 Ocak 2021 | 1.474 Okunma İktidar ucuz ekmek satışını neden engeller ki? 15 Ocak 2021 | 887 Okunma Düşmanlaştırarak seçim kazanmak 13 Ocak 2021 | 1.690 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar