Erdoğan’ın Trump’a verdiği mesaj

OBAMA, özellikle dış politikada en başarısız ABD başkanlarından biri oldu.Ortadoğu’da girdiği hiçbir işin içinden çıkamadı. Beyaz Saray’dan ayrılırken yarattığı krizler daha...

OBAMA, özellikle dış politikada en başarısız ABD başkanlarından biri oldu.
Ortadoğu’da girdiği hiçbir işin içinden çıkamadı. Beyaz Saray’dan ayrılırken yarattığı krizler daha büyümüş haldeydi.
Bu krizlerin başında Suriye geliyor.
Obama’nın Suriye’de izlediği politika, Türkiye-ABD ilişkilerini de tarihin en kötü dönemlerinden birine soktu.
ABD yönetimi, Irak’ta yaptığı gibi Suriye’de de PKK’yı ve ona bağlı PYD-YPG’yi destekleyerek, Türkiye’yi karşısına aldı ve Ankara’ya Rusya ile ittifak yapmaktan başka yol bırakmadı.
Ankara, Suriye’deki gelişmelerin ve ABD politikasının, Türkiye’ye tehdide dönüştüğünü ve beka sorunu haline geldiğini çok kez söylemesine rağmen, Obama kılını kıpırdatmadı.
Türkiye açısından meselenin özünü, Suriye’nin kuzeyinde ABD desteğinde bir Kürt devletçiği daha kurulması ve bu yapı üzerinden Güneydoğu’nun koparılarak, Türkiye’nin parçalanması tehdidi oluşturuyor.
Obama, PKK-PYD-YPG’ye güç vererek bu süreci Türkiye aleyhine hızlandırma yoluna gidince Türkiye de Rusya ile uzlaşarak, Suriye’ye girdi. Fırat Kalkanı, PKK’nın Kuzey Suriye’de, ABD desteğinde ‘Kürt devleti’ oluşturma projesini önleme harekâtıdır.
TRUMP’A MESAJ
Ankara’nın yeni Başkan Trump’tan beklentisi, Türkiye’nin kaygısını anlaması ve Obama politikasını terk etmesidir. Müttefiklik ilişkisine uygun şekilde Türkiye ile yakın çalışmasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar ucuz ekmek satışını neden engeller ki? 15 Ocak 2021 | 701 Okunma Düşmanlaştırarak seçim kazanmak 13 Ocak 2021 | 1.684 Okunma Güçlendirilmiş iktidar 11 Ocak 2021 | 1.213 Okunma Seçimle gelen seçimle gitmek istemeyince 08 Ocak 2021 | 1.570 Okunma Gerçek sorularımız varken... 06 Ocak 2021 | 788 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar