Erdoğan’ın Trump’a verdiği mesaj

OBAMA, özellikle dış politikada en başarısız ABD başkanlarından biri oldu.Ortadoğu’da girdiği hiçbir işin içinden çıkamadı. Beyaz Saray’dan ayrılırken yarattığı krizler daha...

OBAMA, özellikle dış politikada en başarısız ABD başkanlarından biri oldu.
Ortadoğu’da girdiği hiçbir işin içinden çıkamadı. Beyaz Saray’dan ayrılırken yarattığı krizler daha büyümüş haldeydi.
Bu krizlerin başında Suriye geliyor.
Obama’nın Suriye’de izlediği politika, Türkiye-ABD ilişkilerini de tarihin en kötü dönemlerinden birine soktu.
ABD yönetimi, Irak’ta yaptığı gibi Suriye’de de PKK’yı ve ona bağlı PYD-YPG’yi destekleyerek, Türkiye’yi karşısına aldı ve Ankara’ya Rusya ile ittifak yapmaktan başka yol bırakmadı.
Ankara, Suriye’deki gelişmelerin ve ABD politikasının, Türkiye’ye tehdide dönüştüğünü ve beka sorunu haline geldiğini çok kez söylemesine rağmen, Obama kılını kıpırdatmadı.
Türkiye açısından meselenin özünü, Suriye’nin kuzeyinde ABD desteğinde bir Kürt devletçiği daha kurulması ve bu yapı üzerinden Güneydoğu’nun koparılarak, Türkiye’nin parçalanması tehdidi oluşturuyor.
Obama, PKK-PYD-YPG’ye güç vererek bu süreci Türkiye aleyhine hızlandırma yoluna gidince Türkiye de Rusya ile uzlaşarak, Suriye’ye girdi. Fırat Kalkanı, PKK’nın Kuzey Suriye’de, ABD desteğinde ‘Kürt devleti’ oluşturma projesini önleme harekâtıdır.
TRUMP’A MESAJ
Ankara’nın yeni Başkan Trump’tan beklentisi, Türkiye’nin kaygısını anlaması ve Obama politikasını terk etmesidir. Müttefiklik ilişkisine uygun şekilde Türkiye ile yakın çalışmasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bekir Coşkun'un farkı 26 Ekim 2020 | 665 Okunma Merkez sağ sorunu 23 Ekim 2020 | 796 Okunma İktidarın İyi Parti'den beklentisi 21 Ekim 2020 | 999 Okunma Maden işçisinin isyanı 19 Ekim 2020 | 641 Okunma Anayasa'yı yok saymak 16 Ekim 2020 | 928 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar