Ege'de ve Suriye'de kritik adımlar

GENELKURAY Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının bir hücumbotla Kardak’ta görüntü vermeleri Yunanistan’ın tepkisine yol açtı.Yunan Milli Savunma Bakanı, dün helikopterle bölgede uçtu....

GENELKURAY Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının bir hücumbotla Kardak’ta görüntü vermeleri Yunanistan’ın tepkisine yol açtı.
Yunan Milli Savunma Bakanı, dün helikopterle bölgede uçtu. Adacıklar etrafında bot dalaşı yaşandı. Yunan helikopterlerine karşı Türk jetleri alçak uçuş yaptı.


İŞGAL VE SİLAHLANMA
Ege’de Türkiye için kritik olan adım Yunanistan’ın 2004 yılından bu yana aidiyeti belirsiz adacıkları egemenliği altına alma girişimleridir. Akar’ın ve kuvvet komutanlarının Kardak ziyaretinin nedenleri arasında Yunanistan’ın bu girişimlerinin bulunduğu da askeri kaynaklarca belirtiliyor.

Bu konuda, deniz hukuku ve özellikle Kıbrıs konusunda uzman olan eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Ümit Yalım, bir süredir sosyal medyada önemli bilgiler paylaşıyor ve önemli iddiaları gündeme getiriyor. Yalım, haritalar üzerinden verdiği bilgilerle, Yunanistan’ın Ege’de, Kardak kayalıklarının yakınındaki Kalolimnoz Adası’yla birlikte 18 adayı işgal ettiğini ve silahlandırdığını belirtiyor.

Eski bakanlardan Prof. Dr. Suat Çağlayan ise Odatv’de yazdığı makalede Yunanistan’ın işgal ettiği ada ve kayalıkları şöyle sıralıyor:

“Koyun, Hurşit, Formoz, Eşek, Nergizcik, Bulamaç, Kalolimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardacık, Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi, Koufonisi ve Venedik kayalıkları.”

Yunanistan’ın Ege’de aidiyeti belirsiz adacıkları işgal edip silahlandırması, kendine yeni alanlar açmaya devam etmesi, Türkiye’ye yönelik ciddi bir hak ihlali ve tehdit niteliğindedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar ucuz ekmek satışını neden engeller ki? 15 Ocak 2021 | 695 Okunma Düşmanlaştırarak seçim kazanmak 13 Ocak 2021 | 1.684 Okunma Güçlendirilmiş iktidar 11 Ocak 2021 | 1.213 Okunma Seçimle gelen seçimle gitmek istemeyince 08 Ocak 2021 | 1.570 Okunma Gerçek sorularımız varken... 06 Ocak 2021 | 788 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar