Demokrasimizin eksikleri

Cumhuriyeti kuran ve demokrasiye geçiren parti olan CHP'nin, önümüzdeki seçimler için en büyük vaadinin "cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak" olduğu düşünülürse, demokrasi sorunumuzun boyutu daha iyi anlaşılır.

Türkiye, 1950 yılında çok partili hayata geçmiş olmasına karşın, 70 yılda demokrasiyi kurum ve kurallarıyla oturtabilmiş değil.

Bugün hâlâ demokrasiye geçiş süreci devam ediyor. Devlet ve siyaset kurumu, demokratik sistemi geliştirmek, yerleştirmek yerine elde olanı da yok etmek konusunda çaba sarf etmekten geri durmadı.

Cumhuriyeti kuran ve demokrasiye geçiren parti olan CHP'nin, önümüzdeki seçimler için en büyük vaadinin "cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak" olduğu düşünülürse, demokrasi sorunumuzun boyutu daha iyi anlaşılır. Demokrasiye geçişin üzerinden 70 yıl geçmesine karşın kurucu partinin vaadinin "demokrasiye geçiş" olması, bu konudaki başarısızlığımızın en güçlü kanıtı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnsan Hakları Eylem Planı'nın düşündürdükleri 03 Mart 2021 | 559 Okunma Tek çıkış yolu dayanışmadır 01 Mart 2021 | 86 Okunma HDP'nin kapatılması iktidarı kurtarabilir mi? 26 Şubat 2021 | 879 Okunma İktidarın çelişkileri 24 Şubat 2021 | 613 Okunma İktidarın sorgulanamaz konumu 22 Şubat 2021 | 831 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum