Darbe ve suikast hamlesinin nedeni

FETÖ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı öldürmeyi de hedefleyen bir darbe girişiminde, PKK da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ortadan kaldırmak üzere bir suikast girişiminde bulundu. İki terör...

FETÖ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı öldürmeyi de hedefleyen bir darbe girişiminde, PKK da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ortadan kaldırmak üzere bir suikast girişiminde bulundu.

İki terör örgütünün bu girişimlerinin nedeni, Türkiye ile ilgili gizli ajandalarının ortaya çıkması ve oyunlarının bozulmasıdır.

Bu iki girişim iktidar ve muhalefetin Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehlikeyi fark etmesinden kaynaklandı. İktidar ve muhalefet, her iki terör örgütünün de “demokratik haklar ve özgürlükler” perdesinin arkasında, demokrasiyi ortadan kaldırmak ve Türkiye Cumhuriyeti devletini yıkmak için yoğun faaliyet içinde olduklarını geç de olsa kavradı.

FETÖ’nün, “Alnı secdeye değenden zarar gelmez, bu inanç özgürlüğü içinde hoşgörü ve hizmet kadrolarıyla devlet daha iyi kontrol edilir ve dönüştürülür” anlayışından faydalanarak, devleti işgal ettiği ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti iktidarı bunu fark edip asker ve sivil bürokrasiden FETÖ’yü temizlemeye yönelince, örgüt vahşi ve kanlı bir darbe girişimiyle iktidara el koymaya çalıştı, başaramadı.

Darbenin başarısızlığa uğramasında CHP ve MHP’nin demokrasinin ve devletin yanında yer almaları da çok etkili oldu. Liderler ve siyasi partiler arasındaki dayanışma FETÖ’nün oyununu bozdu.

Türkiye’nin darbenin şoku ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki çalkantı nedeniyle türbülansa girdiğini düşünen PKK, fırsattan istifade kanlı eylemlerini arttırdı. Darbenin başarılı olmasa bile yaratacağı kaos ortamında Güneydoğu’da egemenlik kurabileceği hesabıyla yüklendi.

İktidar ve muhalefet dayanışmasının FETÖ’ye karşı olduğu gibi PKK’nın eylemlerine karşı da ortak tavır alması ve Cerablus operasyonu, PKK’nın da oyununu bozdu.

Darbenin iktidarda yarattığı sarsıntıdan muhalefet partilerinin yararlanmaya çalışacağı gibi yanlış bir hesap yapan PKK, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu öldürmeye kalkacak kadar ileri gitti. Darbeyle yaratılamayan kaosu, Kılıçdaroğlu’nu öldürerek yaratmaya yöneldi. FETÖ gibi PKK da başaramadı.

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli tereddütsüz biçimde darbeye karşı tavır koyarak tarihi bir sorumluluk gösterdiler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP’nin lideri olarak Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği sorumluluk, Atatürk’e ve tarihi mirasına sahip çıkmanın gereğiydi.
MHP’yi Atatürk milliyetçiliği çizgisinde tutan MHP Lideri Bahçeli de aynı sorumluluğu gösterdi.

FETÖ’nün ve PKK’nın oyununu bozan, Türkiye’de siyaset kurumunun ana gövdesini oluşturan üç parti ve liderlerinin gösterdiği dayanışma ve ortak dirençtir.

SALDIRILARIN HEDEFİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bekir Coşkun'un farkı 26 Ekim 2020 | 651 Okunma Merkez sağ sorunu 23 Ekim 2020 | 796 Okunma İktidarın İyi Parti'den beklentisi 21 Ekim 2020 | 999 Okunma Maden işçisinin isyanı 19 Ekim 2020 | 641 Okunma Anayasa'yı yok saymak 16 Ekim 2020 | 928 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar