CHP'ye Kaybettirmek

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin önayak olmasıyla hayata geçirilen 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' partiler arasında ittifak kurulmasını zorunlu kıldı.Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde...

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin önayak olmasıyla hayata geçirilen 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' partiler arasında ittifak kurulmasını zorunlu kıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde “50 artı 1” barajını aşmanın ittifak dışında bir yolu yok.

Bu zorunluluk yerel seçimler için geçerli olmadığı, ilk turda en fazla oyu alan belediye başkanı seçildiği için her partinin seçime ayrı girmesinin doğal olduğu öne sürülüyor.

Elbette her siyasi parti genel seçimlere de yerel seçimlere de kendi adaylarıyla girebilir. Bu, demokrasinin ve siyasi parti olmanın doğal bir sonucudur.

Ancak iktidar partileri genel seçimlere de yerel seçimlere de işbirliği yaparak giriyorsa muhalefet partilerinin de seçimi kazanmak için işbirliğine yönelmeleri gerekir.

Özellikle muhalefet partilerinden birinin iktidarın işbirliğine rağmen tek başına seçimleri kazanma olasılığı yoksa muhalefet partilerinin de birlikte davranmaları aklın gereğidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomideki Gidiş 23 Şubat 2024 | 160 Okunma Atatürk’e Saldırmak 21 Şubat 2024 | 313 Okunma CHP'nin Yoğunlaşması Gereken Alanlar 19 Şubat 2024 | 437 Okunma Siyanürle Altın Madenciliği Yasaklanmalı 16 Şubat 2024 | 196 Okunma Aday Belirleme Sürecinin Sancıları 14 Şubat 2024 | 617 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar