Başkanları susturma baskısı

İktidarın zorlama kararlarla CHP'li belediye başkanlarının elini kolunu bağlamaya çalışması vatandaş nezdinde iktidarın yıpranmasından başka bir sonuç doğurmuyor.

İki belediye başkanına, demokrasiye ve hukuka aykırı biçimde baskı yapılması, iktidarın üzerinden bir buçuk yıl geçen 2019 yerel seçim yenilgisini hâlâ içine sindiremediğini ve CHP'li belediye başkanlarını rakip olarak gördüğünü ortaya koyuyor

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın seferberlik ilân edip, ekonomi, demokrasi ve hukukta reform vaadinde bulunduğu günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, "inceleme" başlatıldığı açıklandı.

Ardından bir başka bilgi de İzmir'den geldi. İçişleri Bakanlığı'nın deprem veya başka bir afet olduğunda sadece valilerin konuşabileceğini, belediye başkanı ve muhtarların konuşmasının yasaklandığını duyuran genelge yayımladığı anlaşıldı. Genelge vali muavini tarafından belediye başkanlığına bildirilmişti.

Bunun anlamı da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ve muhtarların deprem hakkında konuşmamalarıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün, "özgürlük" sözü verdikleri gün, İmamoğlu ve Soyer'i susturmak isteyen kararlar yansımış oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmamoğlu ve Yavaş'tan sosyal devlet dersleri 30 Kasım 2020 | 2.220 Okunma Başarılı gözükmek uğruna... 27 Kasım 2020 | 2.124 Okunma Dar alanda siyaset 25 Kasım 2020 | 784 Okunma İktidarın baş döndüren manevraları inandırıcılık sorunu yarattı 23 Kasım 2020 | 2.507 Okunma Başlamadan biten hukuk reformu 20 Kasım 2020 | 1.688 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar