Barzani’nin sorunu

KUZEY Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’de temasları dikkat çekiciydi.Kısa bir süre önce Münih’te Başbakan Binali Yıldırım’la bir araya gelen Barzani...

KUZEY Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’de temasları dikkat çekiciydi.
Kısa bir süre önce Münih’te Başbakan Binali Yıldırım’la bir araya gelen Barzani, dönüşünde Türkiye’yi ziyaret etti. İstanbul’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüştükten sonra, Ankara’da Başbakan Binali Yıldırım’la bir görüşme daha yaptı.
Barzani ABD’nin yeni yönetimiyle de temasta. Münih’te ABD Başkan Yardımcısı Pence ile de görüşmüştü. Bu görüşmede bağımsız Kürdistan konusunun ele alındığına yönelik olarak Barzani cephesinden açıklamalar da yapıldı.
Barzani’nin Münih temaslarının ardından Türkiye ziyareti de “Bağımsızlık temasları mı” sorusunu gündeme getirmişti.
Barzani’nin bir an önce bağımsızlık ilan etmek istediği bir sır değil. Ancak, bu sadece Barzani’nin gündemini meşgul eden bir konu.
Ankara’nın gündeminde böyle bir konu yok. Ankara, eskiden olduğu gibi bugün de Irak’ın parçalanmasına ve bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına karşı.
Türkiye’nin bu görüşü Suriye için de geçerli. Ankara, iki komşunun toprak bütünlüğünü öteden beri savunuyor.
İki komşusunun parçalanmasının ileride Türkiye’nin toprak bütünlüğünü de tehdit edeceğini biliyor.
BARZANİ’YE TEHDİT

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Düşmanlaştırarak seçim kazanmak 13 Ocak 2021 | 1.439 Okunma Güçlendirilmiş iktidar 11 Ocak 2021 | 1.208 Okunma Seçimle gelen seçimle gitmek istemeyince 08 Ocak 2021 | 1.565 Okunma Gerçek sorularımız varken... 06 Ocak 2021 | 788 Okunma Normal, nasıl da ulaşılmaz bir lüks haline geldi 04 Ocak 2021 | 875 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar