Bağdat’ın tepkisi rasyonel değil

BAĞDAT hükümeti Başika'da Türk askeri varlığı için gösterdiği tepkiyi dün daha da büyüttü. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başvurarak Türk askeri varlığının...


BAĞDAT hükümeti Başika'da Türk askeri varlığı için gösterdiği tepkiyi dün daha da büyüttü.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başvurarak Türk askeri varlığının işgalci konumda olduğunu ve çıkarılması yönünde karar alınmasını talep etti.

Dün de belirttiğimiz gibi Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri varlığı yeni değil. Başika’daki eğitim kampının dışında da Bağdat ve Erbil yönetimlerinin bilgisi dahilinde PKK’ya karşı değişik yerlerde daha çok istihbarat amaçlı küçük askeri unsurlar yıllardır bulunuyor.

Bu gerçek Bağdat hükümeti tarafından yıllardır bilinmesine karşın Musul’a operasyonun yaklaştığı günlerde Bağdat ve ABD’nin tepki vermesi düşündürücüdür.

“Söyleyene değil söyletene bakın” diye bir söz vardır. Bağdat’ın gösterdiği tepkiye de böyle bakmak gerekir. Bağdat’ın değil, Bağdat’ı kimin konuşturduğu daha önemli. Konuşturanın ABD olduğuna kuşku yok.

AKILCI DEĞİL

Irak’ın içinde bulunduğu resmin tamamına bakıldığında Bağdat’ın Başika’ya verdiği tepki akılcı görünmüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimsesiz çocukların kimsesi olun 23 Nisan 2018 | 116 Okunma Üçlü saldırının Türkiye’ye etkileri 16 Nisan 2018 | 776 Okunma Hürriyet’te yeni dönem 09 Nisan 2018 | 2.097 Okunma Ödüllü habercilik 02 Nisan 2018 | 54 Okunma Hürriyet Türkiye’nin ortak değeridir 26 Mart 2018 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar