ABD neden istemiyor?

TÜRKİYE, Fırat Kalkanı operasyonunu Rusya, İran ve ABD ile belli bir uzlaşı içinde başlattı ve yürütüyor. Türkiye-Suriye sınırını IŞİD’den temizlemiş oldu. Şimdi 98 kilometrelik...

TÜRKİYE, Fırat Kalkanı operasyonunu Rusya, İran ve ABD ile belli bir uzlaşı içinde başlattı ve yürütüyor.

Türkiye-Suriye sınırını IŞİD’den temizlemiş oldu.

Şimdi 98 kilometrelik sınır boyunda ve yaklaşık 40-45 kilometre derinlikte bir bölgeyi uçuşa yasak bölge ilan etmek istiyor.

Bu, Türkiye’nin Suriye içsavaşı başladığından beri gündemde tuttuğu bir talep.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye topraklarına girmeden önceki ısrarı da böyle bir güvenli bölgeye ihtiyaç olduğunu vurguluyordu.

Bu talebini sadece askeri amaçla değil aynı zamanda ekonomik ve sosyal nedenlerle de istiyordu.

Özellikle Suriye’den göç edenleri bu bölgede yeniden iskan etmek ve bundan sonraki göçleri de yine bu bölgede inşa edilecek yerleşim merkezlerinde karşılamak için talep ediyordu.

Türkiye’nin bu talebine ABD hiç olumlu yaklaşmadı, hep karşı çıktı.

Fırat Kalkanı operasyonu sonrasında oluşan yeni koşullarda Türkiye fiilen bir güvenli bölge kurmuş oldu, ancak uçuşa yasak bölge ilan edilmesine ABD yine karşı çıkıyor.

ABD’NİN GEREKÇESİ

ABD, Türkiye’nin terörden arındırılmış ve uçuşa yasaklanmış bölge talebine neden karşı çıkıyor?

Washington’un resmi gerekçesi şöyle:“Suriye’deki uçuşa yasak bölgenin sahadaki temel sorunları çözeceğini düşünmüyoruz. Çünkü sahada hâlâ savaş devam ediyor. Oysa sorunlar ve şiddet ülkenin genelinde.”

Bu gerekçe inandırıcı değil...

Türkiye’nin talep ettiği gibi uçuşa yasak, güvenli bölge sadece güvenlik açısından değil, Suriyelilerin ülkelerine dönmelerini sağlamak ve muhtemel göçleri de Suriye topraklarında barındırmak açısından gerekli.

Türkiye’nin bu talebinde ısrar etmesinin nedenlerinden biri göç dalgasını Suriye’de karşılamak olduğu gibi bu bölgeden Türkiye’ye IŞİD ve PKK-PYD-YPG’ye mensup teröristlerin geçişini de engellemek.

Tabii önemli amaçlarından biri de daha önce vurguladığımız gibi PKK-PYD’nin açmaya çalıştığı koridoru da önlemek...

Ankara haklı gerekçelere dayanıyor...

GERÇEK NEDEN

ABD’nin Türkiye’nin haklı gerekçelerine karşı ortaya koyabileceği mantıklı bir neden yok.

Çünkü, ABD’nin karşı çıkmasının asıl nedeni, güvenli bölgeye PKK-PYD-YPG’nin karşı çıkması.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bekir Coşkun'un farkı 26 Ekim 2020 | 651 Okunma Merkez sağ sorunu 23 Ekim 2020 | 796 Okunma İktidarın İyi Parti'den beklentisi 21 Ekim 2020 | 999 Okunma Maden işçisinin isyanı 19 Ekim 2020 | 641 Okunma Anayasa'yı yok saymak 16 Ekim 2020 | 928 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar