PKK’da ‘bölgesel ortaklık ve kapsamlı operasyon’ telaşı

Amerikalıların “general”i Ferhat Abdi, feryad ediyor. “Türkiye ve İran’ın saldırıları IŞİD’e karşı mücadeleyi engelliyor”muş. PKK’nın Suriye’deki yapılanmasının...

Amerikalıların “general”i Ferhat Abdi, feryad ediyor. “Türkiye ve İran’ın saldırıları IŞİD’e karşı mücadeleyi engelliyor”muş. PKK’nın Suriye’deki yapılanmasının başında bulunan Abdi, fiili işgalleri altındaki bölgede gelirlerin büyük kısmının petrolden geldiğini fakat Türkiye’nin operasyonlarında bu tesislerin vurulması nedeniyle bölge bütçesinin yarıdan fazlasını kaybettiklerini söylüyor. (Washington Times, 9 Şubat 2024)

Abdi, Reuters’e verdiği demeçte de, 4 Şubat’ta El Ömer petrol sahası yakınlarındaki tesise yönelik insansız hava aracı saldırısında 6 PKK/YPG’linin ölmesi üzerine ABD’den ek hava savunma sistemi konuşlandırılmasını istemişti. (Reuters, 8 Şubat 2024)

Suriye’deki ABD askerleri PKK/YPG’lilerle iç içe çeşitli üs ve tesislerde faaliyet gösteriyor. ABD’nin resmi açıklamalarına göre son üç ayda bu üslere yönelik 136 saldırı yapıldı. 28 Ocak’ta Ürdün sınırındaki bir ABD üssüne yapılan insansız hava aracı saldırısında 3 ABD askerinin öldüğünü, 40’tan fazla askerin yaralandığı açıklanmıştı. ABD, bu saldırıya misilleme olarak 3 Şubat Irak ve Suriye’deki 85 hedefi vurmuştu.

Son dönemde İran destekli grupların özellikle Deyrizor merkezli olarak faaliyetlerini artırması dikkat çekiyor. PKK kaynaklarında bu gelişme üzerine büyük bir telaşın ortaya çıktığı görülüyor. PKK’nın Avrupa’da yayımlanan Özgür Politika gazetesinde yazan Zeki Akıl, “Türk devleti Astana görüşmeleri sonucu Rusya ve İran’la anlaşarak ABD’yi Suriye’den çıkarmak ve özerk yönetimi ortadan kaldırmak için anlaşmaya vardı” diyor (Özgür Politika, 10 Şubat 2024). “Türkiye’nin kapsamlı bir savaş hazırlığında olduğu” ana fikrinin işlendiği yazıda Türkiye ile birlikte Şam, Moskova ve Tahran yönetimleri de hedef alınıyor. Yazıdaki bazı vurguları şöyle özetleyebiliriz:

- İran, Suriye yönetimi ile birlikte bölgedeki Arap halkını, PKK’ya karşı ayaklanmaya sevk etmek için çalışıyor.

- Rusya, “Kürtleri Şam yönetimine yamamak” için uğraşıyor, Şam’ı ve Ankara’yı “ABD ile anlaşıp devlet kuracaklar” diyerek PKK’ya karşı kışkırtıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı için kaybet-kaybet süreci 17 Şubat 2024 | 21 Okunma Tahterevallinin ortasındaki Ankara 15 Şubat 2024 | 132 Okunma PKK’da ‘bölgesel ortaklık ve kapsamlı operasyon’ telaşı 11 Şubat 2024 | 894 Okunma NATO’ya taviz güvenlik açığı yarattı 08 Şubat 2024 | 148 Okunma ABD’deki yarılma ve Suriye’den çekilme 04 Şubat 2024 | 420 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar