Netanyahu gidici, Hamas kalıcı

Hamas’ın 7 Ekim 2023’te dengeleri değiştiren AKSA Tufanı operasyonundan bu yana 8 ay geçti. İsrail, bu süre boyunca binlerce sivil Filistinliyi katleden ağır saldırısını sürdürdü. Peki sonuç?...

Hamas’ın 7 Ekim 2023’te dengeleri değiştiren AKSA Tufanı operasyonundan bu yana 8 ay geçti. İsrail, bu süre boyunca binlerce sivil Filistinliyi katleden ağır saldırısını sürdürdü. Peki sonuç? İsrail hiçbir hedefine ulaşamadı. Neydi hedef? Rehineleri kurtarmak, Hamas’ın askeri kapasitesini ortadan kaldırmak ve Hamas’sız bir Gazze yönetimi oluşturmak. 8 ayın sonunda bugün, Netanyahu’nun gidici, Hamas’ın ise kalıcı olduğu ortaya çıkmış durumda.

Hatırlayalım, Hamas’ın 7 Ekim’deki eylemini, Türkiye’de, İslamcılardan “laik” batıcılara kadar çok geniş bir kesim olumsuz bir gelişme olarak değerlendirmişti. AK Parti’ye “İsrail ile barış” tavsiyesini verenler, “bu işin arkasında İran var” propagandasında başı çekti. Kimileri de, “İsrail ile İran arka planda anlaştı” tezviratını yaymaya çalıştı. Atlantikçiliğin iliklerine kadar işlediği güdümlü medyamızda her gün İsrail’in ağır operasyon haberleri döndü durdu. Anlı şanlı uzmanlar ekranlara çıkıp İsrail’in “Gazze’yi bitireceği, Filistinlileri yok edeceği” propagandasını işlediler.

Bugün de, aslında yenilginin en somut kanıtı niteliğindeki Biden’ın ateşkes planını ABD lehine makyajlama operasyonunda görev üstlenmiş durumdalar. Biden’ın açıkladığı ateşkes planı üç aşamadan oluşuyor: Birinci aşamada altı haftalık bir ateşkes olacak ve bu sürede İsrail Gazze’den çekilecek, esir değişimi başlayacak. Kuzey Gazze’dekiler de dahil olmak üzere Filistinli siviller evlerine geri gidebilecek. Ateşkes devam ederken ikinci aşamada, Hamas ve İsrail arasında kalıcı ateşkes şartlarını belirlemek için müzakereler başlayacak. Üçüncü aşamada, Gazze için kapsamlı bir yeniden inşa planı başlatılacak.

Bu haliyle plan, neresinden parlatmaya çalışırsanız çalışın, İsrail’in yenilgisi Hamas’ın başarısı anlamına geliyor. ABD Başkanının, planı, “Hamas’ın olmadığı bir Gazze’yi sağlamaya çalışıyoruz” diye gerekçelendirmesi ise aslında yenilgiyi gizleme çabasından başka bir şey değil.

İsrail’de Hükümet sallanıyor. Ordu ve istihbarat birimlerinde Netanyahu’ya ve Hükümet’e tepki var. Muhalefet partileri ve halkın ezici çoğunluğu savaşın bitmesini istiyor. Netanyahu zorda. Hizbullah ülkenin kuzeyinde sabırlı bir stratejiyle İsrail’i geriletiyor.

ABD’de de siyasi durum Biden yönetimi için vahim şekilde ilerliyor. Savaşın devamı ve İsrail’in katliamları, Kasım ayında seçimlere giden Biden’ı hızla aşağı çekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fidan’ın Çin ziyareti, Türkiye’nin BRICS açılımı 13 Haziran 2024 | 472 Okunma Netanyahu gidici, Hamas kalıcı 09 Haziran 2024 | 181 Okunma Ankara, Suriye’de ne istiyor? 06 Haziran 2024 | 238 Okunma Suriye’de bütünsel strateji ihtiyacı 02 Haziran 2024 | 119 Okunma Suriye politikasında dönüm noktası 30 Mayıs 2024 | 2.626 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar