Foreign Affairs: Hamas kazanıyor

Gazze’de devam eden İsrail katliamı dokuzuncu ayını doldurmak üzere. 7 Ekim 2023’te Hamas’ın başlattığı AKSA Tufanı Operasyonu’nun ardından İsrail’in, ABD, İngiltere ve NATO desteğinde devam...

Gazze’de devam eden İsrail katliamı dokuzuncu ayını doldurmak üzere. 7 Ekim 2023’te Hamas’ın başlattığı AKSA Tufanı Operasyonu’nun ardından İsrail’in, ABD, İngiltere ve NATO desteğinde devam eden ağır bombardımanda onbinlerce Filistinli hayatını kaybetti, yerlerinden edildi. Gazze’de suya, gıdaya, elektriğe, en temel insan ihtiyaçlarına ulaşılamıyor.

Netanyahu Hükümeti’nin Hizbullah’a yönelik saldırı hazırlıkları haberleri üzerine, bu kez savaşın Lübnan’a yayılacağı konuşulmaya başlandı. İsrail Kanal 14 televizyonuna verdiği demeçte, “Ülkenin kuzeyindeki durumu bu şekilde bırakmaya hazır değilim. Bunun için hazırlık yapıyoruz” diye konuşan Netanyahu, “Gazze’de yoğun çatışma aşaması sona ermek üzere ve Hamas’ı yok etmeden savaşı durdurmaya hazır değilim.” diyor. Öte yandan, Foreign Affairs dergisinde yer alan bir makalede İsrail’in Gazze’de ağır bir yenilgi yaşadığı saptanıyor. Chicago Üniversitesi’nden Prof. Dr. Robert A. Pape, “Hamas kazanıyor” başlıklı makalesinde şöyle yazıyor:

“İsrail, dokuz ay boyunca Gazze’de neredeyse sınırsız askeri operasyonlar yürüttü ve hedeflerinden herhangi birinde çok az ilerleme kaydedebildi. Hamas ne mağlup oldu, ne de yenilginin eşiğinde; davası 7 Ekim öncesine göre daha popüler ve çekiciliği daha güçlü.”

Yazar, durumu şöyle özetliyor:

“Hamas’ın geçen Ekim ayındaki korkunç saldırısından bu yana İsrail yaklaşık 40 bin muharip askerle kuzey ve güney Gazze’yi işgal etti, nüfusun yüzde 80’ini zorla yerinden etti, 37 binden fazla insanı öldürdü, bölgeye en az 70 bin ton bomba attı (İkinci Dünya Savaşı’nda Londra, Dresden ve Hamburg’a atılan bombaların toplam ağırlığından daha fazla), Gazze’deki tüm binaların yarısından fazlasını yıktı ya da hasar verdi ve bölgenin su, gıda ve elektriğe erişimini kısıtlayarak tüm nüfusu kıtlığın eşiğine getirdi.

Ancak İsrail’in saldırıları sayesinde Hamas’ın gücü gerçekte artıyor. Tıpkı 1966 ve 1967’de ABD’nin savaşı kendi lehine çevirmek için nafile bir çabayla Güney Vietnam’a asker yığdığı dönemde Vietkong’un büyük ‘arama ve yok etme’ operasyonları sırasında güçlenmesi gibi, Hamas da boyun eğmiyor ve Gazze’de kararlı ve amansız bir gerilla gücü olarak güçleniyor. İsrail’in sadece birkaç ay önce sözde temizlediği kuzey bölgelerinde ölümcül operasyonlar yeniden başladı. (Foreign Affairs, 21 Haziran 2024)”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı Balkanlar ve Karadeniz NATO’nun odağında 14 Temmuz 2024 | 32 Okunma NATO’nun şaşaalı zirvesinin gizleyemediği gerçek 11 Temmuz 2024 | 1.390 Okunma Ankara-Şam işbirliği bölgede terörü bitirir 30 Haziran 2024 | 292 Okunma Foreign Affairs: Hamas kazanıyor 27 Haziran 2024 | 710 Okunma ABD ile çatışmayı göze almak 23 Haziran 2024 | 1.021 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar